UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Аргентини Хав'єр Мілей потрапив у скандал через підвищення власної зарплати

Міністра, який нібито був відповідальний за помилку, звільнено.

Президент Аргентини Хав'єр Мілей звільнив свого міністра праці за те, що той толерував підвищення минулого місяця президентської зарплати на 48% на тлі урядових заходів жорсткої економії, пише Financial Times. Це стало першим скандалом, який зачепив адміністрацію лібертаріанського економіста.

Місячна зарплата Мілея зросла з трохи більше 4 млн песо (4700 доларів за офіційним курсом Аргентини) у січні до трохи більше 6 млн песо в лютому.

На вихідних члени лівої пероністської опозиції поділилися подробицями указу, що санкціонує це підвищення, який знаходиться на підписі у президента.

У понеділок Мілей заявив, що він наказав звільнити міністра праці Омара Ясіна за «помилку, якої не повинно було статися», і скасував підвищення зарплат для себе і свого кабінету.

Президент заявив, що підвищення відбулося автоматично згідно з правилами, встановленими попередніми пероністськими урядами, коли зарплати державних службовців підвищувалися відповідно до рівня інфляції, яка наразі перевищує 250 відсотків щорічно.

Аналітики кажуть, що цей епізод може завдати шкоди Мілею, який був обраний у листопаді на основі обіцянок розв’язати найгіршу економічну кризу в Аргентині за останні два десятиліття і скасувати привілеї для політичної еліти, яку він звинувачує в її спричиненні.

Президент, який має незначну меншість у Конгресі, неодноразово заявляв, що покладатиметься на свою популярність у суспільстві, щоб чинити тиск на законодавців з метою підтримки радикального скорочення витрат і масштабної дерегуляції.

«Уряд не має права на помилку такого штибу, яка підриває його наратив про жорстку економію», — вважає Крістіан Бутті, директор соціологічної компанії CB Consultora, зазначивши, що проведене на вихідних дослідження показало незначне зниження частки аргентинців, які симпатизують Мілею.

«Спіраль негативного іміджу [була б] особливо небезпечною для президента-аутсайдера, який має [небагато] союзників у Конгресі або серед губернаторів провінцій», — додав він.

Минулого тижня лідер Сенату Вікторія Вільярруель та лідер нижньої палати Мартін Менем схвалили 30-відсоткове підвищення заробітної плати законодавцям. У четвер Мілей заявив місцевим ЗМІ, що він попросив їх скасувати це підвищення.

Лукас Ромеро, директор політичної консалтингової компанії Synopsis в Буенос-Айресі, сказав, що швидка реакція президента на обидва епізоди може допомогти запобігти політичним наслідкам, хоча й зазначив, що неясно, чи несе Ясін відповідальність за нагляд за підвищенням зарплати президента.

Реакція громадськості на перший скандал Мілея, швидше за все, визначатиметься тим, наскільки швидко він зможе продемонструвати прогрес в економіці, сказав Ромеро.

Читайте також: Хавєр Мілей скоротив видатки Аргентини на 50% – вперше за 12 років є бездефіцитний бюджет

Економісти прогнозують, що офіційні показники інфляції, які будуть опубліковані у вівторок, покажуть, що ціни в лютому зросли в середньому на 15 відсотків. Хоча це і є покращенням порівняно з січневими 20,6%, це все одно буде одним з найвищих показників у світі.

«Якщо люди будуть думати, що ситуація не погіршується так швидко, як раніше, ці епізоди можуть бути зведені до мінімуму. Але якщо уряд не може показати результати, люди починають дратуватися», — сказав експерт.

Як повідомлялося, президент Аргентини Хав'єр Мілей планує в червні відвідати Україну.