Прем'єр-міністр 3 у своїй довгоочікуваній промові з нагоди 70 років капітуляції Японії так і не видавив з себе особистих вибачень перед народами Азії за агресію його держави в часи Другої світової війни.
У свій промові Абе, зокрема, висловив глибоке каяття за політику Японії, яка призвела до мільйонів жертв в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Він також охарактеризував почуття, що він відчуває, як "крайню скорботу".
Абе підкреслив, що цілком підтримує минулі вибачення японських прем'єр-міністрів від їх імені та імені країни перед світом. Однак він додав, що вважає, що майбутні покоління, які не були залучені в конфлікт минулого, не повинні нести на собі тягар нескінченних вибачень.
"Ми не повинні дозволяти, щоб наші діти, онуки й наступні покоління, які не мають відношення до цієї війни, повинні були вибачатися", - сказав Абе, додавши, що, зрозуміло, його покоління і наступні покоління зобов'язані пам'ятати жахи війни, шанувати пам'ять загиблих, щоб не допустити нових воєн в майбутньому.
Як відомо, прямих вибачень у промові з нагоди 70-річчя капітуляцію Японії від Абе вимагала влада Китаю і Південної Кореї. Почути ці слова в цих країнах хотіли ще в квітні, проте і тоді Абе ухилився від прямих вибачень.
Під час траурних заходів в Хіросімі з'явилася інформація, що Абе все ж попросить вибачення від свого імені перед азійськими народами, і визнає дії Японії "агресією" у своїй промові.
У 1995 році року прем'єр Мураяма виступив зі знаменитою промовою на честь 50-річчя завершення Другої світової війни, в якій приніс свої вибачення за жахливу війну. Після цього його вибачення повторив прем'єр-міністр Японії Дзюн'їтіро Коїдзумі в 2005 році.
У квітні 2015 року заяву Абе про те, що він не повною мірою дотримується думки про "агресію" Японії, викликало бурхливий скандал. Китай і Південна Корея, які найбільше під час Війни постраждали від японських загарбників, висловили дипломатичну образу. Тоді Абе не приніс вибачень азіатським країнам, обмежившись заявою про "глибоке каяття". Правда, пізніше Абе заявив, що "повністю" приєднується до думки минулих прем'єр-міністрів Японії щодо ролі його країни як агресора.
До 6 серпня японські урядові експерти підготували доповідь, в якому настійно рекомендували Абе використовувати термін "агресія" щодо поведінки Японії у Другій світовій.