Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе робить ставку на особисті близькі зв'язки з президентом Володимиром Путіним, економічні проблеми Росії і регіональну стурбованість через поведінку Китаю, щоб добитися прогресу у територіальній суперечці з Москвою щодо Курильських островів.
Про це сьогодні пише Reuters, нагадуючи, що голова японського уряду знову зустрінеться з російським президентом в грудні. 62-річний Абе може навіть змінити ставлення до давньої вимоги Токіо відновити японський суверенітет над усіма чотирма островами до того, як буде підписаний мирний договір з Москвою про закінчення Другої світової війни.
Загравання Абе з Путіним може роздратувати ключового японського союзника – США, зважаючи на те, якими холодними відносини між Москвою і Вашингтоном стали після російської анексії Криму і вторгнення в Сирію. Але японські дипломати сподіваються, що їм вдасться заспокоїти США.
"Я вирішу територіальну проблему, покладу край ненормальній ситуації, в якій мирної угоди немає навіть через 71 рік після закінчення війни і використаю головні можливості, які дає японсько-російська співпраця в областях економіки і енергетики", - сказав Абе під час виступу перед парламентом.
Ці гучні обіцянки йдуть в розріз з уявленнями Москви і Токіо щодо того, кому все ж таки належать Курильські острови. Крім того, неприйняття російської громадськості будь-яких компромісів обмежує дії Путіна. Але в Абе, який за весь час свого прем'єрства зустрівся з російським президентом 14 разів, буде новий шанс спробувати просунутися вперед у територіальній суперечці з Росією 15 грудня під час візиту Путіна в Японію. Крім того, лідери також зустрінуться в Перу у листопаді.
"Абе намагається розтопити кригу замороженої проблеми підписання мирної угоди", - сказав неназваний японський урядовець, додавши, що японська сторона не чекає "загальної резолюції".
Японія наполягає на тому, що їй належать всі чотири острови Курильської гряди, але існують ознаки того, що вона може змінити свою позицію.
"Можливо вдасться просунутися вперед у питанні повернення двох менших островів", - сказав директор відділу з міжнародних справ Ліберал-демократичної партії Японії Масаші Адачі.
"Буде дуже великий супротив передачі двох інших островів теж. Але якщо вся справа в тому, щоб відкласти цей процес не якийсь невеликий час, думаю, ми зможемо добитися розуміння громадськості", - додав він.
Колишній японський депутат Мунео Сузукі, який довгий час займався відносинами з Росією і зараз виступає радником прем'єра Сіндзо Абе, також підтримував таку пропозицію говорити для початку про два острови.
"Коли ми думаємо про те, як вирішити проблему з чотирма островами, ми не повинні зупинятися біля входу. Потрібно дивитися в напрямку виходу і робити реалістичні кроки", - сказав Сузукі.
В цей же час, голова секретаріату уряду Японії Йошіхіде Суга заперечив, що Японія змінила свою позицію. Це може бути ознакою того, що прихильників жорсткого підходу серед соратників Абе розлютив новий підхід.
Російський експерт з Інституту міжнародних відносин Дмитро Стрельцов прокоментував, що Японія, очевидно, розраховує на силу особистої волі Путіна в територіальній суперечці.
"Але, схоже, японці переоцінюють поле для маневру в розпорядженні Путіна", - сказав він.
Раніше повідомлялося, що прем'єр Японії хоче говорити з Путіним про Курили в той час, як він шукає інвесторів на Сході. Японський прем'єр з початку своєї роботи на чолі уряду намагається поліпшити відносини з Росією і добитися співпраці у питанні Курильський островів. Але війна в Україні і вторгнення російський військ в Сирію завадили цьому.
В ЗМІ також з'являлися повідомлення про нібито готовність Росії продати Курильські острови Японії. Але згодом Путін спростуав це.