UA / RU
Підтримати ZN.ua

Права людини в Росії значно погіршилися від початку війни проти України – експерт ООН

Обмеження для інакодумців затверджено законодавчо.

Ситуація з правами людини в Росії значно погіршилася з початку повномасштабного вторгнення, заявив у понеділок експерт ООН, охарактеризувавши «систематичні репресії» проти громадянського суспільства та закликавши до відшкодування збитків.

У доповіді спеціального доповідача Маріани Казарової стверджується, що російська влада провела масові довільні арешти критиків війни і повідомляється, що затриманим загрожує смерть через «постійне застосування тортур та жорстоке поводження».

Вперше 16-річна Рада ООН з прав людини (РПЛ) отримала мандат на перевірку послужного списку одного з членів так званої П5, які займають постійні місця в Раді Безпеки, повідомляє Reuters.

«(Експерт) задокументувала нещодавні законодавчі обмеження, які використовуються для того, щоб заткнути рота громадянському суспільству та покарати правозахисників та інших осіб за їхню антивоєнну позицію», — йдеться у висновках доповіді.

Читайте також: Інвестиції США у зміцнення демократії та захисту прав людини в Україні плануються у розмірі $320 млн — Байден

«Часто жорстоке дотримання цих законів та постанов призвело до систематичного придушення організацій громадянського суспільства, які закрили громадянський простір та незалежні ЗМІ», — йдеться у заяві.

Після вторгнення Росії в Україну Москва ухвалила суворіші закони для покарання інакодумців та передбачуваних зрадників.

Експерт ООН Казарова, колишня журналістка з Болгарії, яка керувала розслідуваннями під час двох чеченських воєн для Amnesty International, також згадала про спроби Росії перешкодити її мандату, заявивши, що такі дії демонструють «відсутність політичної волі до виконання своїх зобов'язань у галузі прав людини».

Раніше Москва заявила, що не співпрацюватиме зі слідством.

Очікується, що обговорення висновків доповіді відбудеться на поточній сесії РПЛ у Женеві у четвер. Країни Європейського Союзу мають намір вимагати продовження мандата Казарової. Як випливає з листа, більше 12 неурядових організацій звернулися до дипломатів у Женеві із проханням підтримати продовження.

Раніше правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала доповідь: «У нас не було вибору. Фільтрування та злочин примусового переміщення українського населення до Росії про фільтраційні табори РФ на тимчасово окупованих територіях України.