UA / RU
Підтримати ZN.ua

Позивачі відмовилися від п'яти кліматичних справ у Європейському суді з прав людини

Уряди, до яких позивалися молоді люди, виконали умови.

П’ятеро молодих людей відкликають скарги щодо зміни клімату у вищому європейському суді з прав людини після того, як низка урядів погодилася вийти з міжнародної угоди про інвестиції в енергетику, пише Reuters.

У 2022 році позивачі подали позови до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), намагаючись змусити Австрію та 11 інших європейських країн вийти з Договору до Енергетичної хартії, який захищає інвестиції в енергетику, включно з викопним паливом.

Клементіна Бальдон, адвокатка, яка працює над п’ятьма справами, розповіла Reuters, що позивачі повідомили ЄСПЛ про свій намір відкликати позови і тепер очікують підтвердження від суду, що справи закриті.

Читайте також: Наслідок змін клімату: на Землю прийшло «пекельне» літо зі смертоносною спекою

Договір 1998 року дозволяє енергетичним компаніям подавати до суду на уряди через політику, яка шкодить їхнім інвестиціям. Останніми роками деякі фірми використовували його для ініціювання судових позовів на мільярди доларів проти західних урядів щодо закриття або обмеження проектів використання викопного палива в рамках зусиль щодо переходу на більш чисту енергію. Спалювання викопного палива є основною причиною зміни клімату.

У травні 27 країн Європейського Союзу погодилися вийти з угоди через занепокоєння зміною клімату. Близько 10 національних урядів, включаючи Францію, Німеччину, Польщу та Велику Британію, що не є членом ЄС, також розпочали офіційний процес виходу з угоди.

«У світлі досягнутого прогресу позивачі вирішили відкликати свою скаргу», — йдеться в заяві Інституту Веблена, французького мозкового центру, який підтримав скарги.

Водночас, там додали, що позивачі залишають за собою право вживати нові судові дії проти держав, які не вийдуть з Договору про європейську територію чи інших угод про захист інвестицій, що завдають шкоди клімату.

Усі позивачі – молоді люди, які заявили, що на них негативно вплинула зміна клімату. Вони стверджували, що договір порушив їхні права людини, оскільки не дозволив урядам вжити негайних заходів для вирішення проблеми зміни клімату.

Читайте також: Вчені виявили «новий Ель-Ніньо»: що це означає

У квітні Європейський суд з прав людини  постановив, що уряд Швейцарії порушив права людини своїх громадян, не зробивши достатньо для боротьби зі зміною клімату. Позов до ЄСПЛ подали понад дві тисячі жінок поважного віку.

Як повідомлялося, в Україні змінюється клімат. Через це «овочевий пояс» України посунувся північніше та ближче до басейну Дніпра — на Черкащину та Полтавщину.