UA / RU
Підтримати ZN.ua

Потенційний форт США в Польщі створить головний біль Україні — The Economist

Критики кажуть, що це може послабити НАТО або призвести до появи російських військ у Білорусі.

Поляки згадують, як вони колись прийшли на захист Америки. Зустрічаючись в листопаді зі своїм колегою Джеймсом Меттісом, нині відставним міністром оборони США, міністр оборони Польщі у ліричній формі розповідав про генерала Тадеуша Костюшко, який побудував ряд життєво важливих фортів під час революційної війни в Америці. Уряд Польщі сподівається, що Америка поверне послугу своїм власним будівництвом, пише журнал The Economist у своїй статті "Форт Трамп".

Автор зазначає, що Польща була неодноразово розділена великими державами і прагне зміцнювати альянси. Вона почала шлях до НАТО в 1999 році, а в 2016 році вітала штаб-квартиру схеми "розширеної передової присутності" НАТО, яка розміщувала 4600 боєздатних військовослужбовців у Східній Європі. Однак ні це, ні кілька тисяч американських солдатів, які щороку проходять через Польщу, ні система протиракетної оборони НАТО, яку Америка будує на узбережжі Балтійського моря, не заспокоїли польські нерви.

Документи, що просочилися в травні минулого року, показали, що Польща просила Америку розмістити на своїй землі на постійній основі бронетанкову дивізію (приблизно 15 тисяч військовослужбовців), в яку Польща внесе до двох мільярдів доларів. Пропозицію було доповнено посиланнями на 1776 рік і цитатами з промови президента Дональда Трампа у Варшаві в липні 2017 року. В ньому зазначалося, що Польща є одним з небагатьох союзників, які виконують завдання НАТО щодо витрачання 2% ВВП на оборону. Це натякало на внесок Польщі в американські війни в Іраку і Афганістані, а також на 70-відсотковий рейтинг популярності серед поляків. Карти потенційних місцезнаходжень навіть показали школи, в яких могли б навчатися діти гіпотетичних американців. У вересні президент Польщі Анджей Дуда спробував закрити операцію: базу можна назвати "Форт Трамп".

Хоча це здалося багатьом полякам неймовірно брутальним, пропозиція викликала серйозні суперечки. Прихильники, у тому числі деякі американські генерали, стверджують, що постійне розгортання було б краще нинішньої ротаційної домовленості, тому що командири знають їх оточення. Скептики відповіли, що в Америки немає запасних танків і що переміщення існуючих підрозділів на схід з Німеччини зробить їх соковитою мішенню для російської ракетної артилерії.

Критики також попереджають, що Росія може відреагувати нарощуванням сил в Калінінграді, європейському ексклаві на північ від Польщі чи в Білорусі. Олександр Лукашенко, самодержавний президент Білорусі, роками відбивав російські вимоги про створення бази, але сусідні американські танки можуть його змусити. Це, в свою чергу, створить головний біль для України, якоій, можливо, доведеться перемістити сили для захисту свого кордону з Білоруссю. Двостороння угода може посилити зростаюче занепокоєння з приводу прихильності Америки багатостороннім альянсів. Прибалтика "неминуче відчула б себе відособленою", попереджає недавнє естонське дослідження.

Інше занепокоєння - американська база може поглибити клин між Польщею і ЄС . У 2009 році Польща допомогла почати переговори про Постійне структуроване співробітництво ЄС, в рамках європейського оборонного співробітництва. Але в 2017 році країна стала останньою, хто підписав угоду, підкреслюючи її нахил в бік Америки. У 2016 році уряд скасував замовлення на 50 вертольотів Airbus, образивши Францію. Замість цього вона вкладає більшу частину свого зростаючого оборонного бюджету в систему ППО American Patriot вартістю 4,8 млрд доларів. В ЄС хвилюються, що американська база додасть схвалення неліберальному націоналістичного уряду Польщі, ускладнюючи зусилля Блоку, щоб зупинити Варшаву від ослаблення судової системи і підриву верховенства закону.

Конгрес доручив Пентагону повідомити про можливості створення бази до 1 березня. Величезний гарнізон виглядає менш імовірним, ніж більш тонке розгортання, можливо, для існуючих майданчиків. Американські офіційні особи побоюються, що на пропонованих нових майданчиках не вистачить місця для танкових маневрів. У грудні Дуда припустив, що відставка Меттіса полегшить переговори, оскільки він скептично ставився до цієї ідеї. Але Пентагон в замішанні, так як нове керівництво навряд чи поставить Східну Європу на перше місце в порядку денному.