Напередодні болгарський прем’єр-міністр Дімітр Главчев заявив про те, що під час саміту НАТО його країна запропонує почати переговори між Україною та РФ, а також зазначив про бажання Болгарії бути посередником у цьому процесі. Після такої заяви посольство України в Болгарії закликало офіційних осіб країни не використовувати тему війни у політичних цілях.
«Посольство України в Республіці Болгарія закликає усіх офіційних осіб та усі політичні сили Болгарії утриматися від використання теми війни в політичних цілях. Українці щодня платять найстрашнішу ціну за стримування агресора. Заклики обмежити чи заблокувати допомогу Україні практично означають спонукання сприяти державі-агресору. Уповільнення чи обмеження надання необхідної допомоги Україні призведе не до миру, а до більшої кількості жертв і наближення фронту до кордонів ЄС», – йдеться у коментарі посольства.
У диппредставництві додали, що зміцненню безпеки у всьому регіоні, наближенню миру, а також відновленню поваги до гуманітарного права сприятиме як раз збільшення військової допомоги Україні.
«Україна спільно з союзниками працює над реалізацією Формули миру президента України Володимира Зеленського. Українська сторона вдячна Болгарії, зокрема прем'єр-міністру Дімітру Главчеву, за участь в установчому Саміті миру у Швейцарії 15-16 червня. Лише спільними зусиллями світова спільнота може і має примусити агресора припинити загарбницьку війну та відновити мир. Відновлення безпеки можливе виключно через об'єднання зусиль», – додали в посольстві.
Водночас там зазначили, що Україна високо цінує та вдячна за підтримку з боку Болгарії. У посольстві назвали це значним внеском у спільну перемогу, підтвердженням історично дружніх українсько-болгарських відносин та взаємодопомоги у скрутні часи.
«Висловлюючи вдячність, посольство України закликає до консолідації усіх політичних сил і громадянського суспільства для посилення допомоги Україні в ім’я відновлення сталого миру і справедливості», – підсумували в дипломатичному представництві.
Раніше президент України Володимир Зеленський може вести перемовини з РФ через посередників та як приклад навів формат Чорноморської зернової ініціативи. В інтервʼю Труді Рубін, колумністці The Philadelphia Inquirer, він повідомив, що Київ може знайти модель переговорів, в рамках якої «можна знаходити рішення».
Також про можливість перемовин із РФ у форматі Чорноморської зернової ініціативи заявляв голова МЗС Дмитро Кулеба. Він зазначив, що Київ не прагне до прямих переговорів із Москвою, проте діалог у рамках зернового коридору він назвав «дуже успішним досвідом».
Водночас аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначили, що кремлівські чиновники продовжують заявляти про небажання Росії вести змістовні переговори з Україною. Країна-агресорка активно просуває інформаційні кампанії, спрямовані на змушення Заходу поступитися суверенною територією та правами народу України на користь РФ.