Вони всі стали "корисними ідіотами" 3: грецькі міністрі в гавайських сорочках, іспанські противники політики економії із зібраним у хвостик волоссям, депутати з Північного Іслінгтона та інші "мешканці Червоної Планети". В критичний момент ці невільні посіпаки раптом стали дуже вигідні для Кремля.
Про це на сторінках The Times пише оглядач Роджер Бойз, висміюючи політичні погляди і зовнішність прем'єр-міністра Греції Алексіса Ціпраса, який має моду неформально одягатися, його колишнього міністра фінансів Яніса Вароуфакіса, який підтримує цю манеру, а також іспанських і британських депутатів.
Росія стягує свої війська, мирна угода щодо України провалилася і Москва тепер намагається посилити свою позиції до того, як знову вступить в суперечку із Заходом. В такій ситуації кожна дрібниця має значення.
"Я мало не реготав, коли Джеремі Корбін минулого тижня сказав, що Польщу не варто було приймати в НАТО. Його логіка така: надавши Польщі членство, а Україні – туманну обіцянку приєднатися до ЄС, Захід спровокував Путіна і змусив його окупувати Крим, тому що Москва "має право" почуватися захищеною межах своїх кордонів. А де конкретно, на його думку, ці кордони закінчуються? А як щодо свободи вибору у суверенних країнах?" - пише британський оглядач.
Бойз додає, що налаштовані проти США "ліві" сили на Заході ніколи не змиряться зі світом, в якому країни не питають дозволу в Кремля на прийняття своїх власних рішень. Тепер ці сили уявили себе захисниками "духу часу" і з усіх сил лобіюють "право" Москви на так звані "сфери впливу".
Хоча не треба бути "лівим" радикалом, щоб говорити про відмову від прийняття України в ЄС назавжди. Центристи Марк Леонард і Іван Крастєв закликали нещодавно європейців облишити мрії про зміни закордоном і зосередитися на власних проблемах.
Але головним рушієм виправдання агресивної поведінки Путіна стали прихильники ідеї, що країни Центральної Європи в силу свого географічного розташування не мають права на повний суверенітет. Більше того, народи на Сході, які не змогли належним чином розвинутися через історичні причини, нібито найкраще функціонують під керівництвом жорсткої руки сильного лідера. Ці твердження нагадують про 1939 рік, коли газета лейбористів Tribune писала, що вторгнення Червоної Армії в Польщу нібито "радо зустріли селяни".
"В 1980-х роках я був у комуністичній Польщі і був запрошений на вечерю до лейбористського медіа магната Роберта Максвела. "Профспілка "Солідарність" мертва", - оголосив тоді легендарний ненажера. Пам'ятаючи про те, що кілька моїх друзів сидять у в'язниці, я прокоментував, що "Солідарність" жива. Максвел передбачливо поскаржився редакції The Times. Пізніше я отримав цілу купу злісних листів від британської профспілки, в яких писали, що польська "Солідарність" - це проект ЦРУ", - пригадує Бойз.
І сьогодні саме лейбористи пропагують зближення з Москвою. Зазвичай на це б ніхто не звертав уваги. Але враховуючи те, як тісно співпрацює з Путіним грецький прем'єр-міністр Алексіс Ціпрас, можна дійти висновку, що невдоволення заходами економії в таких країнах, як Греція, грають на руку Кремлю.
Санкції ЄС проти Росії зробили Ціпраса дуже цікавим для Путіна. Кількість "корисних ідіотів" зростає постійно. Але ті, хто при владі чи дуже наближений до неї, - стають найбільш цікавими. Москва буде дуже пильно стежити за виборами в Іспанії цієї осені. "Лівий" рух Podemos, який виступає проти заходів економії, може здобути місце в парламенті Іспанії і в "клубі посіпак" Кремля.
Немає сумніву в тому, що Путін лишиться вірним військовому експансіоністському курсу. Близько 80 тисяч солдатів брали участь в весняних військових навчаннях і намагалися продемонструвати Заходу, на що вони здатні заради ресурсів Північного плюсу. Російський президент дійсно вірить, що зможе силою створити Євразійський союз, який відкине західні цінності і права людини, зосередившись лише на успіху об'єднання. Якщо "ліві" в Європі дійсно хочуть, щоб Путін їх похвалив, їм варто декларувати те ж саме.
Раніше видання The Times писало, що Путін може користуватися "вигідними ідіотами" у Британії задарма. Ні Голодомор в Україні, ні бійня в Катині не були для апологетів достатньо жорстокими звірствами, щоб вони не знайшли їм виправдання. В часи СРСР еліта в Кремлі навіть вигадала термін для таких прихильників закордоном: "корисні ідіоти". Такі люди були або злі, або засліплені ідеологією. Але найчастіше СРСР платив їм за популяризацію радянської пропаганди. Але сьогодні Володимир Путін може розраховувати на таких "корисних ідіотів" задарма. Зокрема, у Великобританії ними стали партії "Зелених" і UKIP, які звинувачують Захід і виправдовують агресора.
Євродепутат від партії UKIP Даєн Джоунс розповіла, як "захоплюється" російським президентом. Про це ж заговорив і інший представник партії "Найджел Фарадж. Навіть євродепутат від UKIP Пол Нутталл, який вважав російську агресію "непорядною", тепер заявляє, що вторгнення Росії в Україну можна зрозуміти. А вчора в своєму маніфесті партія UKIP звинуватила Брюссель у вторгненні в Україну.
Славу "друга" російського президента здобула і лідер французької партії "Національний фронт" Марін Ле Пен. Видання Le Monde писало, що Росія заплатила Ле Пен за визнання "референдуму" в Криму. Перед виборами у Франції Марін Ле Пен обіцяла вивести Францію з "прогнилого" Євросоюзу при перемозі на виборах.