UA / RU
Підтримати ZN.ua

Помпео особисто виступив за звільнення Йованович – ЗМІ

Державний департамент завадив виступити перед Конгресом свідку, який міг би підтвердити цю інформацію.

Державний секретар США Майкл Помпео був одним з найбільш активних прихильників відкликання посла США в Україні Марі Йованович; про це планував розповісти виконуючий обов'язки помічника державного секретаря США у справах Європи та Євразії Філіп Рікер у суботу, 26 жовтня, на закритих слуханнях у Палаті представників Конгресу США, пише американське видання The Wall Street Journal з посиланням на власне інформоване джерело.

Газета вказує, що Рікер – давній друг Йованович, який усіма силами протидіяв її відкликанню. Тоді як Помпео і майже всі інші топ-чиновники Державного департаменту не тільки прийняли сторону Трампа, який відправив Йованович у відставку, але й активно лобіювали це рішення на всіх рівнях.

Рікер планував виступити на слуханнях Комітету з розвідки Палати представників, однак йому заборонив це робити Держдепартамент. У зв'язку з цим конгресмени вислали Рікера повістку, яка зобов'язує його з'явитися до профільного комітету для дачі свідчень.

Як повідомляло Associated Press, причиною звільнення Йовановіч стала її відмова вимагати від керівництва України розслідування відносно Байдена.

Трамп неодноразово, в тому числі у розмові з президентом України Володимиром Зеленським, погано відгукувався про Йованович. І Зеленський підтакував йому, дорікаючи послу тим, що вона "недостатньо прийняла" його перемогу на президентських виборах, так як була "прихильницею Порошенко".

Друг і юрист Трампа Руді Джуліані звинувачував Йованович в інформаційній компанії проти Трампа.

Відзначимо, що в травні Держдепартамент достроково відкликав посла Йованович з України. Тимчасовим повіреним у Києві став Вільям Тейлор.

Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрюєв Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.

Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадрида для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.

25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.

Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.

Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.

3 жовтня конгресмени допитали Курта Волкера. Колишній спецпредставник Держдепартаменту США по Україні протягом 10 годин в закритому режимі відповідав на їхні питання.

Детальніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".