UA / RU
Підтримати ZN.ua

Помпео обурило звернення Ірану до суду ООН

Іран має намір оскаржити санкції США в Міжнародному суді ООН.

Державний секретар США Майк Помпео висловив обурення у зв'язку з позовом Ірану проти Сполучених Штатів, до розгляду якого приступив Міжнародний суд ООН. Тегеран збирається оскаржити в суді відновлення американських санкцій проти іранського режиму.

"Позов Ірану - це спроба втрутитися в суверенне право Сполучених Штатів чинити законні дії, включаючи відновлення санкцій, які необхідні для захисту нашої національної безпеки. Процес судового розгляду, розпочатий Іраном, - це зловживання судом", - йдеться в заяві очільника зовнішньополітичного відомства США, поширеній в понеділок, 27 серпня.

Помпео запевнив, що США відстоюватимуть національні інтереси як в суді, так і на дипломатичному рівні, щоб "протистояти дестабілізуючій активності іранського режиму в регіоні, блокувати фінансування тероризму і приділяти увагу поширенню Іраном балістичних ракет і його удосконалених систем озброєння, які загрожують міжнародній безпеці і стабільності".

Керівник Держдепартаменту висловив упевненість, що "ядерна угода" з Іраном не могла гарантувати безпеку США. І тому президент Дональд Трамп прийняв рішення про вихід з угоди.

Судді Міжнародного суду ООН приступили до розгляду позову Ірану проти США 27 серпня. Тегеран наполягає, що Вашингтон порушив умови угоди "Про дружбу, економічні відносини і консульські права".

Угода була підписана в 1955 році між США і шахським Іраном. Договір закріплював правовий принцип найбільшого сприяння у відношенні фізичних і юридичних осіб з обох сторін, а також був спрямований на зміцнення торговельних зв'язків між двома країнами. Після Ісламської революції 1978 року, повалення династії Пехлеві і встановлення в Ірані режиму аятол відносини Тегерана з США, Ізраїлем і державами-учасницями НАТО різко погіршилися.

Нагадаємо, 8 травня президент США Дональд Трамп заявив про розірвання ядерної угоди з Іраном і пообіцяв запровадити жорсткі санкції проти Тегерана. Трамп звинуватив іранський режим в порушенні умов угоди та продовженні розробки ядерної зброї. У Мінфіні США уточнили, що секторальні санкції будуть відновлені протягом 90-180 днів.

Приводом для виходу США з ядерної угоди стало оприлюднення Ізраїлем даних розвідки про те, що Іран таємно продовжує роботу над створенням ядерної зброї.

Євросоюз не підтримав рішення Трампа. У Брюсселі заявили, що ЄС, Франція, Британія та Німеччина підтримують ядерну угоду і не збираються її розривати.

Договір між Іраном і США, Росією, Німеччиною, Британією, Францією і Китаєм був підписаний у 2015 році. Угода передбачає згортання іранської ядерної програми і контроль над нею в обмін на поступове зняття санкцій.

Детальніше про наслідки виходу США зі Спільного всеосяжного плану дій щодо іранського атому читайте в статті Віталія Федяніна "Жахливий спадок Трампа" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".