Не тільки зі Сходу до Польщі їдуть українці, яких там вже майже 300 тисяч, білоруси та росіяни, але також індуси та грузини. Щодо слов’янських працівників, Польща часто пишається, що дає їм простір, адже культурно близькі народи швидко інтегруються. Поляки навчилися їх не помічати, пише головний редактор газети Rzeczpospolita Богуслав Хработа.
Зазначимо, що 29 січня набула чинності поправка до закону про іноземців. Передбачено низку спрощень у процедурі надання дозволу на перебування для іноземців, котрі хочуть працювати у Польщі. Йдеться, зокрема, про зміну, якою скористаються теж польські роботодавці – видовження терміну від актуальних шести місяців до 24 місяців заяви роботодавця про намір доручити іноземцю виконання праці. Польські експерти кажуть, що ця зміна матиме позитивне значення для громадян України, котрі становлять найбільшу групу іноземців на польському ринку праці.
Автор наголошує, що із другою групою справи гірші, оскільки ці мігранти відрізняються від поляків, а контакт з ними часто вимагає знання іноземної мови, з чим у нас в Польщі “не дуже”.
“Попри це, нам вдається з ними жити в згоді. Вони привозять нам швидкоїжу, обслуговують нас в ресторанах, возять в таксі. Не кусаються, не ґвалтують, і важко ними нагодувати нашу польську ксенофобію, тож часом завдяки ним ми з неї виліковуємося”, - пише Хработа.
Богуслав Хработа підкреслює, що у Польщі саме на мігрантів припадає тяжка працю, яку не хочуть виконувати місцеві. І завдяки цій праці полякам живеться простіше і краще, й завдяки мігрантам поляки стають багатим суспільством.
“Тому замість упереджень і нарікань вчимося дякувати цим людям за те, що вони є у Польщі. Замість того, щоби вигадувати, мовляв вони забирають у поляків роботу, зробімо все можливе, щоби життя цих людей в Польщі стало простішим. Хай вони живуть і працюють в умовах, не гірших, ніж поляки, хай мають доступ до лікування, відпусток та соціальної допомоги, хай своєю працею заробляють на пенсію, яка не буде нижчою, ніж наша. Приниження працівників з-за кордону нескінченими бюрократичними процедурами, витіснення їх до тіньової економіки — не тільки неморальне, але нерозумне. Так ми нашкодимо тільки собі”, - йдеться на шпальтах газети.
Хработа каже, що влада у Польщі починає розуміти вагу мігрантів та шкоду непродуманих законів.