UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польщу можуть позбавити права голосу в ЄС через судову реформу

У Варшаві назвали дії керівництва ЄС "шантажем чиновників із Брюсселя".

Європейська Комісія у середу, 26 липня, прийняла рішення розпочати формальну перевірку закону про загальних судах, підписаного напередодні президентом Польщі Анджеєм Дудою, на відповідність законодавчим нормам Євросоюзу.

Результати перевірки будуть надані Варшаві після публікації тексту закону, передає Deutsche Welle.

Віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс схвалив ветування Дудою проектів законів про реорганізацію Верховного суду і про Національну раду судоустрою, що зазнали жорсткої критики та спрвокували масові протести. Він підкреслив, що як тільки польський уряд почне звільняти суддів Верховного суду, Брюссель тут же почне процедуру за ст. 7 союзного договору, що передбачає санкції аж до позбавлення країни-порушниці права голосу.

Офіційна Варшава висловила обурення у зв'язку з попередженням Єврокомісії.

"Ми не реагуватимемо на шантаж з боку чиновників ЄС", – заявив офіційний представник уряду Польщі Рафал Бохенек, запевнивши, що судова реформа не суперечить демократичним нормам і Конституції Польщі.

Нагадаємо, 25 липня президент Польщі Анджей Дуда підписав один з трьох законопроектів про судову реформу – закон про загальні суди. Новий закон дає міністру юстиції право самостійно призначати і звільняти голів судів.

У той же час Дуда заявив, що накладе вето на законопроекти про Верховний суд та Національну раду судочинства, оскільки вони створюють прецедент надмірної влади генпрокурора над судами і викликають занепокоєння в суспільстві.

22 липня Сенат Польщі, незважаючи на протести прийняв підтриманий раніше Сеймом закон про Верховний суд. Згідно із законом, Верховний суд країни має підпорядковуватися міністерству юстиції. Глава мін'юсту зможе самостійно призначати голів апеляційних та окружних судів без консультацій з представниками органів правосуддя.