UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польщі варто спростити отримання громадянства для українців - Rzeczpospolita

Після запровадження безвізу Варшаві доведеться постаратися, щоб привабити трудових мігрантів з України.

Починаючи з неділі українці можуть подорожувати в країни Євросоюзу без віз. І з цього дня починається конкурента боротьба за те, хто краще їх до себе привабить. А приваблювати варто, тому що вони тяжко працюють, не вимагають держвиплат, не створюють проблем і не будують українське гетто.

Про це на сторінках Rzeczpospolita пише директор Warsaw Enterprise Institute і радник польських оборонних фірм Анджей Талага.

Він наголошує, що для Польщі настав час для запровадження революційної проукраїнської імміграційної політики. Для заробітчан з України варто відкрити не лише ворота плантацій полуниці, а й університети, керівні посади в компаніях і навіть можливість служити в польській армії.

Талага зауважує, що не відомо, як безвізовий режим вплине на напрямок міграції українців. Рішення ЄС дозволяє їм перебувати на території країн-учасниць до 90 днів без права на працевлаштування. Тож теоретично багатші країни не повинні позбавити Польщу робочих рук з України.

Втім, проблема в тому, що українці погоджуються на "чорне" працевлаштування. Приміром, з початку 2017 року польські урядовці зареєстрували 730 тисяч клопотань фірм про намір найняти українців. Однак, підрахунки показують, що в Польщі перебуває 1,4 мільйона громадян сусідньої країни. Виходячи з цих цифр, можна допустити високу вірогідність, що 670 тисяч українців заробляють нелегально, а не "засмагають на пляжах Балтійського моря".

Ще однією перешкодою лишається вимога мати біометричний паспорт, який зараз є у близько 3,5 мільйонів громадян України. З часом, звісно, ситуація зміниться. І за два роки такий документ буде у всіх охочих. Польща не може конкурувати з Німеччиною чи країнами Бенілюксу в рівні зарплат. Втім, вона має переваги з огляду на культурну схожість і географічну близькість. Завдяки усім транспортним сполученням, заробітчани можуть легше і дешевше з'їздиди додому в Україну. І з огляду на масштаби прикордонного руху, вони це роблять постійно.

В Польщі мова не стає бар'єром, до того ж польський стиль життя не дуже відрізняється від українського. Автор наполягає, що поляки також позитивно ставляться до іммігрантів з України. Однак, на думку Талаги, привабливі сторони Польщі вимагають підтримки більш послідовної міграційної політики щодо українців з огляду на те, що інші країни Європи теж почнуть конкурувати за українських заробітчан.

На думку автора, перед усім потрібно спростити процедуру отримання дозволу на проживання, а також громадянства пісдя 5 років постійного проживання в Польщі. Допомогло б також і запровадження державних стипендій для українських студентів і скасування для них оплату за навчання. Якщо б після 5 років навчання молодий українець міг вийти з польського університету ще й громадянином Польщі, шанси того, що він лишиться в країні працювати, зростуть. Можна таких молодих спеціальність мотивувати, запровадивши обов'язкове направлення на роботу в якості компенсації за державне фінансування освіти. Також автор попронує видавати українцям громадянство за проходження військової служби в Польщі. Це практикують США, Велика Британія і Франція. Новий громадянин-військовий буде зовсім іншим іммігрантом, ніж той, хто приїхав на заробітки.

Автор наголошує, що українці заповнюють прогалини у польській демографічній ситуації, яка стає все гіршою в країні. Без збільшення населення, Польщі загрожує економічна стагнація. Тому не варто зволікати з міграційною політикою.

Раніше видання Rzeczpospolita писало, що польські компанії бояться безвізу для України. У сусідній країні вважають, що можуть втратити українських працівників, який і так бракує.

Опівночі 11 червня у восьми перших державах-членах Європейського Союзу почалася дія безвізового режиму для громадян України, які подорожують з біометричними паспортами. Таким чином, почав діяти регламент ЄС про візову лібералізацію з Україною.