Польща продовжить законодавчу реформу в країні, незважаючи на рішення Європейської комісії розпочати санкційну процедуру, заявив міністр юстиції Польщі Збігнєв Зебро в середу, повідомляє Niezalezna.
"Я приймаю це рішення спокійно. Мова йде про політику, а не про верховенство закону... Польща є країною, правовою державою. Ми повинні продовжити реформу юстиції, - сказав Зебро.
У свою чергу в МЗС Польщі заявили про те, що готові до переговорів з ЄК щодо застосування санкцій та розраховують найближчим часом представити свою позицію з цього питання.
"Ми завжди готові до переговорів: під час останнього саміту, прем'єр-міністр Матеуш Моравецький підтвердив нашу волю продовжувати діалог на вищому рівні з Комісією, що знайшло позитивний відгук з її боку", - сказано в заяві польського МЗС.
Разом з тим у відомстві зазначили, що те, що сталося може утруднити побудову взаєморозуміння і довіри між Варшавою та Брюсселем.
Європейська комісія у середу вирішила почати процедуру введення санкцій проти Польщі за порушення норм верховенства права. Брюссель прийняв рішення про те, що польський закон про загальні суди підриває незалежність польських суддів, тому вирішив застосувати статтю 7 договору про ЄС, в якій йдеться про серйозні загрози верховенства права. Таким чином, Польща може втратити право голосу в ЄС.
Раніше президент Польщі ветував два прийняті парламентом закони про Національну судову раду та про Верховний суд. 25 вересня він представив альтернативні версії цих законопроектів. У своєму рішенні він, зокрема, посилався на надлишок повноважень, які будуть сконцентровані в руках міністра юстиції, який одночасно виконує функції генерального прокурора. В результаті набрав чинності лише закон про загальні суди.
Незважаючи на те, що президент Польщі фактично пішов наперекір власній партії (ПіС) і викликав на себе шквал критики однопартійців, позицію Єврокомісії це жодним чином не пом'якшило.Вона розкритикувала і їх.
Через кілька днів після оголошення про вето ЕК анонсувала запуск процедури, яка передбачає можливість позову Європейської комісії проти Польщі в Європейський суд справедливості про захист звільнених, у відповідності з прийнятим законом, суддів судів загальної юрисдикції.
Детальніше про реформу судової влади в Польщі і її критики в Євросоюзі читайте в матеріалі
"Ядерний варіант" для Варшави" автора Надії Коваль для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".