В ранні часи історії 3, коли доктрини були затверджені на семи радах єпископів, теологічні аргументи були у думках кожного. Як колись говорили про Константинополь: "Спитай ціну хліба, і тобі скажуть, що Батько величніший за Сина. Спитай про свою ванну і тобі скажуть, що Син був створений з нічого".
Цього місяця, 270-й патріарх Константинополя – найголовніший між усіма "рівними" – полетить на острів Крит, щоб вперше за 1300 років скликати зібрання православних єпископів з усього світу. Він сподівався на більш спокійну атмосферу. Наміри духовних лідерів 14 православних церков були послати сигнал заохочення і турботи всьому світу. І не лише про теологічні проблеми, а й про цілком земні проблеми, такі які як забруднення довкілля і нерівність у суспільстві.
Але перед відкриттям Святої і Великої ради, консенсус, який патріарх Варфоломій так довго будував, почав розпадатися. Про це сьогодні пише The Economist.
З різних причин патріархи Болгарії, Грузії і Антіохії відмовилися брати участь в зустрічі. Духовний лідер Антіохії в напружений відносинах з патріархом Єрусалимським через суперечку щодо того, хто з них повинен опікуватися жменькою вірян в Катарі. Патріарх Московський також заявив, що не приїде на Крит до тих пір, поки троє духовних лідерів не вирішать все ж таки приєднатися до зустрічі. Також російський священнослужитель хотів переглянути порядок денний Ради.
Господарі зустрічі були "шоковані". В ліберальних церковних колах, які підтримують зусилля патріарха Варфоломія у побудові мостів, були побоювання, що Москва займе позицію заперечення і відторгнення. Поза теологічними тонкощами, у Москви є геополітичні причини відмовитися від пропозиції Константинополя. Багато українців хочуть, щоб патріарх Варфоломій благословив існування незалежної української православної церкви. Москва, яка претендує на українських вірян, проти цього.
Тому організатори зустрічі православних духовних лідерів передбачали, що патріарх Московський може з'явитися на Криті, але брати участь у засіданні Ради не захоче.
Коли вистраждане засідання почалося, митрополит Каллістос Варе, який також викладає в Оксфордському університеті, сказав, що він досі сподівається уникнути втягування у внутрішні скандали православного світу і закликав "говорити пророчим голосом до всього людства". Він припустив, що, що зустріч на Криті не буде єдиною на тисячоліття і що православні духовні лідери з цього моменту будуть проводити засідання регулярно.
В цей же час, однією з головних проблем православних став їхній власний словник, зокрема тому, що деякі православні конфесії відмовляються називати "церквою" усі інші, окрім своєї. Аутсайдери можуть досі надихатися духом православного християнства, яке виражається в медитативній культурі літургійного співу. Але навіть коли православні говорять прозою, слухачам все одно тяжко їх зрозуміти.
Нагадаємо, що Верховна Рада попросила патріарха Варфоломія про автокефалію для Православної церкви в Україні. Також Варфоломія закликають взяти активну участь у подоланні наслідків церковного поділу шляхом скликання під егідою Вселенського патріархату Всеукраїнського об'єднавчого собору, який би вирішив усі спірні питання і об'єднав українське православ'я.
За даними опитування Центру Разумкова, дві третини громадян України (65,4%) вважають себе православними. На сьогоднішній день число прихильників УПЦ (Київський патріархат) відчутно перевищує кількість віруючих УПЦ Московського патріархату: серед всіх опитаних 25% проти 15% відповідно; серед тих, хто відніс себе до послідовників православ'я, – 38% проти 23%. Крім того, серед православних 1,8% вважають себе віруючими Української автокефальної православної церкви, 21,2% - просто православними, 2,0% вагаються з відповіддю.