UA / RU
Підтримати ZN.ua

Politico: Зеленський дещо хоче від Байдена, але навряд чи отримає

Байден і Зеленський однаково хочуть зміцнити підтримку України в новому Конгресі, але їхні цілі трохи розходяться.

Коли український президент Володимир Зеленський приземлиться у Вашингтоні, він привезе з собою одне з найбільших прохань до США за всі 300 днів після початку вторгнення Росії. І він може не отримати те, чого хоче.

Візит Зеленського в США, де він зустрінеться з президентом Джо Байденом і звернеться до Конгресу, шокував високопоставлених американських чиновників і парламентарів. Ходили плітки про те, що у Вашингтоні скоро відбудеться щось серйозне. Але ніхто не знав про приїзд чи плани українського президента, - пише Politico.

Тепер, коли особиста зустріч підтверджена, чиновники кажуть, що очікують суперечок про зброю, а також спроб Байдена і Зеленського використати зустріч, щоб схилити на свій бік новий Конгрес. За лаштунками американські і українські чиновники тижнями планували візит на тлі суперечок Вашингтона і Києва про майбутнє війни, яка почалася майже 10 місяців тому. 11 грудня Байден запросив Зеленського у Вашингтон поговорити про наступні операції на полі битви і про способи, як його адміністрація може продовжити підтримку України у боротьбі з Росією, - сказав Politico неназваний представник адміністрації.

Впродовж тижнів перед цією телефонною розмовою американські чиновники вели переговори зі своїми колегами в Києві і Європі про те, яку військову підтримку США зможуть далі забезпечувати Україні впродовж зими. Київ звернувся напряму до адміністрації Байдена з проханням передати більше передової зброї, яка б потенційно могла відкрити шлях до перемоги.

Читайте також: NYT: Зеленський приїде в США якраз тоді, коли республіканці намагаються заблокувати допомогу для України на 2023 рік

Але США почали вагатися. Це стало розчаруванням для української сторони якраз тоді, коли українські сили намагаються наступати на полі битви, витісняючи російську армію зі своєї території.

«Очікується, що ця розмова буде домінувати під час особистої зустрічі між Зеленським, його командою і адміністрацією Байдена. Також Зеленський, швидше за все, донесе до Конгресу, що його країні потрібно більше передового озброєння, щоб відбити російські бомбардування», - пише видання.

«Йому потрібна далекобійна зброя, щоб можна було запобігти початку очікуваного російського наступу. Йому потрібна негайна фінансова підтримка, щоб зберегти роботу уряду. І він знає, що Конгрес буде ухвалювати рішення про такі речі цього тижня», - пояснив колишній посол США в Україні Вільям Тейлор.

Попри те, що адміністрація Байдена обіцяла й надалі підтримувати Київ в обороні від Росії всередині України, американські чиновники відмовлялися постачати будь-які ресурси, які дозволять українцям запускати далекобійні ракети по позиціях на території Росії. Українці кажуть, що така зброя критично потрібна, щоб вони могли повернути втрачені території і змусити Росію перейти в оборону, - пише Politico.

Видання пише, що під час зустрічі з Байденом і його командою з національної безпеки українська делегація, швидше за все, ще раз попросить далекобійні ракети ATACMS, а також безпілотники Grey Eagle і Reaper. Але американські чиновники не готові піти на це. Білий дім категорично відмовився відправляти ракети ATACMS. Чиновники США кажуть, що ціна такого вчинку надто висока. Передача далекобійних ракет Києву може спровокувати Путіна на застосування навіть ще більш летальної зброї проти України.

Читайте також: Залужний обговорив з Міллі надання зброї для ЗСУ

Такі вагання США непокоять Київ. Через це військове керівництво країни почало шукати допомогу деінде включно з країнами за межами західного альянсу. Українська сторона боїться, що не зможе наступати взимку і втратить імпульс, який був здобутий після визволення Херсона.

«Наша стратегія - це продовжувати атаки, тому що ми не можемо дозволити, щоб фронт був заморожений. Нам потрібно тиснути постійно. Ми досягли меж того, що можемо зробити з передовим озброєнням, яке США вже дали. Для наступного етапу нам потрібне далекобійне озброєння, щоб досягти цілей», - сказав Politico колишній радник президента України з національної безпеки Олександр Данилюк.

Politico нагадує про те, що Байден збирається оголосити про передачу нового пакету військової допомоги на майже 2 мільярди доларів, який вперше буде включати системи ППО Patriot і набори Joint Direct Attack Munition, здатні перетворювати некеровані авіаційні ракети у високоточні боєприпаси. Також Україна отримає артилерійські і інші боєприпаси на 850 мільйонів доларів.

«Передача Patriot стала рішенням, яке здивувало навіть українських чиновників. Ця система  - давно бажаний приз для Києва. А версія, яку отримає Україна, призначена для перехоплення балістичних ракет», - пише видання.

Але Україна також відчайдушно хоче почати більш агресивний наступ на сході, перш ніж вона втратить імпульс. І чиновники в Києві кажуть, що для цього обіцяної зброї недостатньо. В адміністрації Байдена погоджуються, що Україна зараз переживає гострий момент. Ситуація на місцях, швидше за все, стане більш тяжкою взимку. Росія буде обстрілювати ракетами українську армію і критичну інфраструктуру, змушуючи цивільних переїжджати в інші регіони України чи сусідні країни.

Читайте також: The Guardian: Ракети Patriot змінять оборону України, але їх передача - ризик для Заходу

Адміністрація Байдена, швидше за все, спробує використати візит Зеленського, щоб підкреслити підтримку Києва загалом, а також наміри продовжити допомагати Україні в найбільш темні дні війни. Американські чиновники кажуть, що висвітлення підтримки Вашингтона в цей критичний для Києва момент дуже важливе для збереження допомоги Європи, на яку тисне енергетична криза і страх перед рецесією. Візит Зеленського, на думку Білого дому, повинен стати потужним сигналом для союзників на іншому боці Атлантики. Але головна аудиторія Байдена насправді розташована набагато ближче.

Публічно Білий дім применшує свої занепокоєння. Але насправді в адміністрації все більше стривожені тим, який вплив буде мати перехід контролю над нижньою палатою Конгресу в руки Республіканської партії. Кевін МакКарті, який може стати новим спікером Палати представників, пообіцяв, що Україна більше не отримає «не заповнені чеки». А кілька впливових праворадикальних республіканців включно з Марджорі Тейлор Грін і Лорен Боберт закликали взагалі зупинити американську підтримку.

В адміністрації Байдена не вірять, що американська допомога зовсім буде скасована. Але в приватних розмовах чиновники визнають, що «фінансування, швидше за все, скоротиться і сповільниться у наступні місяці». Вони вірять, що візит Зеленського може стати захисним бар’єром. А Байден, який зміг відновити політичну силу після законодавчих успіхів і кращих результатів на середньострокових виборах, намагається вивести Україну на центр сцени в кінці року. Багато західних лідерів приїжджали в Київ після початку війни. Але чиновники США не хотіли транспортувати Байдена «в воєнну зону», переймаючись безпекою американського президента і боячись спровокувати Путіна.