UA / RU
Підтримати ZN.ua

Politico: Віце-канцлер ФРН боїться, що передача танків Україні зробить Захід «мішенню» для Росії

На його думку, рішення про передачу озброєння для української армії потрібно ухвалювати разом з союзниками по НАТО.

Віце-канцлер ФРН Роберт Хабек відступив від власних вимог якомога швидше відправити німецькі танки армії України. Правлячі партії у Берліні вагаються щодо того, наскільки активно брати участь в озброєнні української армії, а також бояться стати наступною мішенню для Росії.

Politico пише, що Хабек, який належить до партії «Зелених», ще не так давно говорив, що «будь-що, що допоможе українській армії, потрібно доставити швидко». Так він відреагував на українські заклики до Німеччини відправити танки й артилерію. Але в четвер, виступаючи на передвиборчому мітингу в місті Кіль, він почав дотримуватися лінії канцлера Олафа Шольца, який представляє партію СДПН. Зокрема, Хабек згадав про занепокоєння серед союзників в НАТО через те, що постачання сучасних танків від західних виробників може спровокувати Росію розширити свою війну на західні країни.

«Важке озброєння - це синонім  до танків. І всі країни НАТО досі відкидали цю ідею, щоб самим не стати мішенями», - сказав Хабек, наголосивши, що НАТО і ЄС повинні для початку провести дебати на тему «чи хочемо ми змінити цю позицію».

«НАТО постійно буде оцінювати ситуацію, хід війни буде змінюватися. І ми будемо обговорювати це в рамках НАТО», - додав німецький віце-канцлер.

Шольц вагався у питанні відправки важкого озброєння Україні, наголошуючи, що Німеччина повинна спочатку домовитися про спільну позицію з союзниками, перш ніж передавати танки. Хабек підтримав цю лінію, наголосивши, що Німеччина повинна «діяти в єдності зі своїми партнерами. Цю єдність потрібно зберегти за будь-яку ціну». Але не всі в уряді ФРН розділяють такі погляди.

Читайте також: Німеччина порушить свою «філософію безпеки» та продовжить надавати Україні зброю — Штайнмаєр

Міністр закордонних справ Анналена Бербок, яка теж входить до партії «Зелених», минулого тижня закликала забезпечити Україну важким озброєнням. При цьому, вона завуальована розкритикувала канцлера Шольца, сказавши, що «зараз не час для виправдань, зараз час для креативності й прагматизму». Голова комітету Бундестагу з питань оборони Марі-Агнес Страк-Ціммерманн сказала Politico, що між міністерствами бракує координації в питанні постачання озброєнь. При цьому вона звинуватила Шольца в тому, що він не проявляє необхідне лідерство.

«Таким чином з’являється хор, учасники якого добре співають, але досі не в тон. Бракує диригента. Мені дуже шкода, тому що я особисто дуже поважаю канцлера… Але він повинен усвідомити свою лідерську роль і свою владу, щоб віддати потрібно розпорядження, навіть якщо в його власній команді хтось буде думати інакше», - сказала вона.

Страк-Ціммерманн наголошує, що позиція Шольца не може бути виправданням для затримок поставок зброї: «Треба бути готовим робити своє, коли сядеш за стіл переговорів з союзниками».

Депутат від партії «Зелених» і голова Комітету Бундестагу з європейських справ Антон Хофрайтер сказав, що НІмеччина повинна «діяти швидше» у вирішенні питання відправки танків Україні.

«Нам потрібен чіткий сигнал від офісу канцлера всім міністерствам про те, що все потрібно зробити негайно й пришвидшити поставки», - сказав він.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в четвер повторив заклики до Німеччини передати українській армії танки й важке озброєння, щоб допомогти Києву відбити російський наступ на сході країни. Під час інтерв’ю для ARD він наголосив, що Україна «платить людськими життями» за вагання Шольца. Шольц у середу виправдовував свою позицію в ефірі радіо RBB, наголошуючи, що Німеччина «рішуче» готується забезпечити Україну оборонним озброєнням, таким як протитанкові й протиповітряні ракети.

«Ми постачаємо, постачали й будемо постачати. І ми тісно координуємо свої зусилля з союзниками», - сказав Шольц.

Розглядається і потенційне рішення проблеми, згідно з яким країни в Східній Європі відправлять радянські танки Україні в обмін на більш сучасні з Німеччини або інших країн НАТО. Теоретично ця пропозиція дозволить українській армії швидше почати використовувати цю бронетехніку. Їй буде простіше обслуговувати такі танки, які ідентичні до тих, які ЗСУ вже використовують. Водночас, східний фланг НАТО обновить свою оборону. Також альянс зможе уникнути ворожості Росії через відправку сучасних танків Україні. Страк-Ціммерманн сказала, що Польща «з великим зацікавленням» поставилася до цієї ідеї. Водночас Хабек, коментуючи такий задум, сказав, що така можливість є, але «рішення ще не прийняте». Адже не зрозуміло, чи можна буде гарантувати, що східноєвропейські країни отримають рівно стільки ж танків, скільки віддадуть Україні.

Читайте також: Мільярд для Києва: Німеччина нарощує бюджет військової допомоги до 2 млрд євро

Пізніше міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн заявив, що відповідно до норм міжнародного права, постачання важкого озброєння Україні не означатиме вступу у війну проти Росії Німеччини. Бушманн підкресдив, що Україна веде законну війну проти РФ.

Також на тлі дискусій стосовно постачання важкої зброї Україні, політичні опоненти Олафа Шольца, критикують зволікання федерального канцлера. В інтерв'ю Frankfurter Allgemeine Zeitung голова Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц дав власну оцінку діям нинішнього керівництва країни.

На думку лідера найбільшої опозиційної партії Німеччини, федеральний канцлер занадто довго зважується на постачання військової допомоги. Фрідріх Мерц погоджується із позицією голови Міністерства закордонних справ ФРН Анналени Бербок, що "більше немає виправдань" затримці необхідної для України допомоги.

Коментар ZN.UA

Є велика відстань від гнівно-патетичних заяв «Ніколи знову!» — до ефективних практичних дій, щоби фашизму в Європі дійсно не було «Ніколи знову!». Цю відстань гідно пройшли і зараз проходять друзі й партнери України з-поміж членів НАТО, насамперед Сполучені Штати, Велика Британія, Польща, Литва, Латвія, Естонія, Чехія, Словаччина, поставляючи українській армії вкрай необхідні для оборони бойові комплекси: гармати і гаубиці, танки і бронетранспортери, ударні безпілотники і протикорабельні ракетні комплекси, реактивні системи залпового вогню і мобільні зенітно-ракетні системи. На жаль, Німеччина цієі відстані здолати так і не спромоглася, залишилася ще в довоєнній стадії нескінченних внутрішніх дискусій і вкрай суперечливих політичних заяв, про що красномовно свідчить матеріал, оприлюднений в Politico.