UA / RU
Підтримати ZN.ua

Політичний істеблішмент Німеччини більше не вірить у примирення з Росією – The Economist

Видання пише, що навіть традиційні прихильники Росії у СДПН тепер не так яро закликають до діалогу з Москвою.

У своєму невиразному вбранні канцлер 3 схожа на "сіру мишу", занадто сором'язливою, щоб постати перед німецькою громадськістю після боягузливого рішення дозволити порушити розслідування проти комедійного актора, який висміяв президента Туреччини.

"Вона стала втіленням лицемірства і подвійних стандартів. Її міграційна політика – це акт політичного самогубства, який посилив позицію німецьких "фашистських правих" і тому подібних сил. Російське телебачення говорило про німецького канцлера в глузливому тоні. Жоден посткомуністичний німецький лідер не був під такою атакою російської пропагандистської машини", - пише сьогодні The Economist.

Лише кілька років тому росіяни вважали Німеччину одним зі своїх найближчих союзників. А тепер опитування свідчать, що вони дедалі частіше називають її ворогом. Натомість колишній канцлер Герхард Шрьодер, який тепер став лобістом Володимира Путіна, набирає популярність. Він став головним опонентом Ангели Меркель, яка твердо виступила проти російської агресії проти України і брехливої кампанії для легітимізації цієї жорстокості.

В цей же час, Путін намагається використати слабкості Німеччини. Кремль серйозно працює, щоб завдати Берліну політичного удару за допомогою відкритої політики Меркель щодо біженців.

"Путін робить все можливе, щоб повалити Меркель. І у нього є багато інструментів для цього", - каже експерт аналітичної компанії DGAP Стефан Мейстер.

Одним із таких інструментів стало телебачення, оскільки в Німеччині живе близько трьох мільйонів російськомовних людей. Видання нагадує про вигадану історію про нібито зґвалтовану 13-річну німецьку дівчинку російського походження. Цей репортаж спричинив велику кількість протестів у Німеччині, які влаштували громадяни з російським походженням і анти мусульманські активісти. Поліція швидко з'ясувала, що історія – вигадка. Але російське телебачення продовжило транслювати її. А міністр закордонних справ Сергій Лавров навіть звинуватив Берлін і нібито приховуванні правди. Таку ж тактику дезінформації Росія використовує у війні проти України.

"Росіяни зайшли надто далеко. Вони втратили довіру німецького істеблішменту", - вважає Мейстер.

"Зазвичай я вбачав у Росії стратегічного партнера і конкурента. Але тепер вона стала потенційним ворогом", - сказав депутат від "Християнсько-демократичної партії" Родеріх Кісеваттер.

Видання пише, що настрої традиційних прихильників "східної політики" в "Соціал-демократичній партії" також стали не такими проросійськими, як раніше. Ті, хто досі симпатизує Росії, намагаються зіграти на страху німців перед війною.

"Важлива не Україна, а необхідність запобігти початку третьої світової війни", - говорить Директор німецько-російського форуму в Берліні Александр Рар.

Росія у свою чергу спробувала зіграти на ділових зв'язках, щоб зберегти відносини з Німеччиною, але їй це не вдалося. На РФ тепер припадає менший відсоток від усього об'єму німецької торгівлі, ніж на Чехію. До війни проти України на російський ринок експортувалося 4% німецьких товарів, а тепер – 2,4%.

"Наша найважливіша мета – показати, що ми не приймаємо порушення післявоєнного порядку", - підкреслив директор бізнес-асоціації BDI Маркус Кербер.

Кремль також спробував розділити правлячу коаліцію в Бундестазі за допомогою зв'язків у "Соціал-демократичній партії". Лідер політичної сили Зігмар Габріель восени побував у Москві, де підтвердив готовність Німеччини побудувати "Північний потік-2" в обхід України і Балтії. ЄС може заблокувати цей проект, а один з радників Меркель сказав The Economist, що сама канцлер "була би рада, якби цей проект провалився".

Видання додає, що важливим моментом буде продовження санкцій в липні. Якщо їх скасують – це буде перемогою для Путіна і поразкою для Меркель. Але навіть міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмаєр, який виступає за співпрацю з Росією, заявив, що "жоден міжнародний конфлікт не може бути вирішений" без санкцій.

Також Путін намагається заручитися підтримкою як правих так і лівих радикалів у Німеччині. Видання нагадує, як учасники ксенофобського руху Pegida принесли на одну з акцій проти імміграції прапори Росії і скандували: "Допоможи нам, Путін".

В цей же час, Меркель вважає, що антипатія Путіна до неї ґрунтується на слабкості, а не на силі. Якось російський президент, знаючи про страх канцлера ФРН перед собаками, впустив на переговори свого лабрадора.

"Я розумію, чому він так зробив. Це було потрібно, щоб продемонструвати, що він чоловік. У Росії немає нічого: ні успішної політики, ні економіки. Все, що у неї є – це отака пихатість", - сказала Меркель.

Раніше міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр пов'язав повернення Росії в G8 з миром в Україні. За його словами, він сподівається на повернення Москви за стіл світових лідерів. Але лише після того, як виконає Мінські угоди. А канцлер Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд підтвердили збереження санкцій проти Росії до виконання Мінська.

Як писав у своїй статті ZN.UA Сергій Рахманін, у разі зриву виборів в ОРДЛО Кремль буде будувати "український Карабах" і зміцнювати тамтешню державність.