UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Політична нестабільність» в США загрожує американській економіці — Bloomberg

У довгостроковій перспективі політична нестабільність може призвести до різкого економічного спаду.

Все ще можливо, що вибори президента США пройдуть без значних затримок, ситуація врегулюється простим підрахунком голосів та буде оголошений переможець. Але такий перебіг подій для США виглядає все менш вірогідним з кожним днем. Залишається відкритим питання, який вплив на американську економіку матиме потенційне оскарження результатів виборів нинішнім президентом США Дональдом Трампом та спричинена цим конституційна криза, пише Bloomberg.

Президент Дональд Трамп вже казав, що, швидше за все, відмовиться визнавати результати виборів у США, вказуючи на те, що його поразка на виборах можлива лише за умови, якщо результати будуть сфальсифіковані.

Значний вплив на вибори в США має і пандемія коронавірусу, яка робить неможливою звичну процедуру проведення голосування.

Через пандемію коронавірусу багато виборців не хочуть йти на звичайні виборчі дільниці, а схиляються до голосування поштою.

Але на думку Дональда Трампа, голосування поштою є «приреченим на шахрайство».

Опоненти Дональда Трампа вважають його «загрозою американській демократії».

Якщо Трамп відмовиться визнати законність голосування поштою, або використає технічну базу виборчої системи, щоб «обійти волю виборців», це спричинить дестабілізацію демократичних процесів в США.

Країна може «вступити до лав» Туреччини, Угорщини та інших колишніх демократичних держав, які мають лідерів з авторитарними поглядами.

Який вплив це матиме на економіку США?

Багато досліджень показують, що політична нестабільність корелює з нижчим економічним зростанням у майбутньому.

Перевороти в державах, які призводять до позбавлення влади демократично обраних лідерів, згубно впливають на економіку.

Американські ринки активів поки впоралися з наслідками пандемії COVID-19 та протестів проти расизму в США із надзвичайною стійкістю.

Можливо, вони зуміють впоратися і з політичною кризою.

Проте, у довгостроковій перспективі політична нестабільність може призвести до різкого економічного спаду, як це свого часу сталося у Венесуелі, але це зовсім не обов’язково.

Наприклад, економічне зростання в Туреччині тривало кілька років після масових акцій протесту проти президента Реджепа Ердогана в 2013 році.

Більш серйозні економічні наслідки в США можуть мати місце, якщо спірні вибори призведуть до громадянського конфлікту.

Протести проти расизму були дуже масштабними. Якщо відмова Трампа визнавати результати виборів спровокує ще більший сплеск демонстрацій, це може призвести до загострення насильства.

Це зробило б майбутню політичну ситуацію в США вкрай невизначеною, оскільки політика залежить від підтримання стабільного контролю над нацією. Вважається, що така невизначеність шкідливо впливає на іноземні інвестиції та економіку загалом.

Конфлікти та невизначеність щодо того, хто буде керувати країною, створюють занадто нестабільне «бізнес-середовище». У найгіршому випадку інвестори можуть вирішити, що США є державою, що переживає занепад, і їхні гроші найкраще зберігати в інших місцях, принаймні до тих пір, поки все не затихне.

Результатом може бути безпрецедентна втеча капіталу - гроші, що витікають з однієї з найбільших економік світу. Це, мабуть, означало б крах долара, сплеск інфляції в США та дестабілізацію потоків грошей в Європу, Японію, Канаду, Австралію, Південну Корею та інші, більш стабільно розвинені країни.

Втеча капіталу, інвестицій та втрата статусу резервної валюти можуть принести справжнє економічне руйнування в країні, відновлення після якого буде болісним та довготривалим. Загалом, суперечливі вибори та соціальні заворушення не можуть розглядатися як «позитив для економіки», резюмує Bloomberg.

Читайте також: Суд США у Вашингтоні заблокував указ Трампа про заборону на скачування TikTok - WSJ

Раніше повідомлялося, що Трамп ризикує втратити прихильність значної частини виборців.