UA / RU
Підтримати ZN.ua

Погрози Росії зміцнили НАТО — Financial Times

Нарощування військ РФ на кордоні України додало альянсу рішучості.

Президент Франції Еммануель Макрон одного разу зауважив, що НАТО «помирає», а колишній президент США Дональд Трамп назвав альянс «застарілим». Але після того, як Росія почала збирати військові сили на кордоні з Україною і попереджати про військову відповідь на «східноєвропейські амбіції альянсу», НАТО повернулося до життя, пише Financial Times.

Разом із США альянс розробляв відповідь на російську загрозу, розпочав переговори з Москвою та збільшив кількість військ у Східній Європі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг згуртував західні країни до єдиної позиції проти агресії Кремля і заявив про підтримку України, хоча Київ не є членом альянсу.

Розмови про «неактуальність» НАТО підігріваються хаотичним виходом військ США з Афганістану. До цього, приблизно в той час, коли Макрон і Трамп робили свої заяви щодо альянсу, НАТО переглядало свої цілі, а США зосередили увагу на Китаї.

Проте криза на українському кордоні активізувала підтримку початкової концепції НАТО: як оборонного альянсу для стримування можливого нападу з боку Москви.

«Це цілком очевидно, що НАТО грає важливу роль. Відсутність безпосередньої загрози не означає, що її немає», — сказав колишній президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес.

Відколи РФ почала стягувати сили до кордону України, союзники пообіцяли війська та обладнання членам НАТО у Східній Європі. Франція заявила, що готова відправити війська до Румунії, Іспанія направила фрегат до Чорного моря, а Нідерланди пообіцяли Болгарії два винищувачі F-35. США заявили, що розгортають три тисячі військовослужбовців для зміцнення оборони НАТО в Європі.

«Ультиматуми Росії призвели до переосмислення позиції союзників», — сказав Ільвес, додавши, що Франція, Іспанія та Нідерланди «активізувалися», оскільки загроза зросла.

НАТО, створене після Другої світової війни як трансатлантичний альянс безпеки, було на передовій оборони Західної Європи протягом десятиліть напруженості з Радянським Союзом та країнами Варшавського договору.

Роль альянсу стала менш визначеною після закінчення холодної війни. Війська НАТО увійшли в Афганістан у 2003 році і залишалися в країні, виконуючи низку місій, аж до виведення сил минулого року. Участь у громадянській війні в Лівії в 2011 році викликала розбіжності між союзниками.

В останні роки зміщення курсу Вашингтона на Азію під керівництвом Трампа та його наступника Джо Байдена викликало заклики до ЄС, найбільш рішучі з боку Макрона, досягти автономії та зменшити залежність Європи від альянсу під керівництвом США.

Проте рішення президента РФ Владіміра Путіна стягнути військовослужбовців до кордону з Україною разом із агресивними вимогами, зокрема заборонити Україні та Грузії стати членами НАТО, показало цінність єдності та здатність альянсу колективно реагувати на загрози Кремля.

«Це важливий момент для альянсу», - сказала постійний представник США при НАТО Джуліанна Сміт.

Ще до нарощування військ Росії на українському кордоні 2022 рік довго вважався переломним для НАТО. Цього літа альянс окреслить свої пріоритети на наступне десятиліття в документі про «стратегічну концепцію». НАТО також шукає нового лідера на зміну Столтенбергу.

Очікується, що нова стратегія включатиме Китай, зміну клімату та кібербезпеку, підкреслюючи суттєво змінений геополітичний ландшафт за останнє десятиліття. Але події останніх кількох місяців нагадали союзникам, що їхній початковий ворог все ще залишається справжньою загрозою.

Альянс має вирішити деякі проблеми. Його залежність від США була болісно підкреслена під час виведення військ з Афганістану, коли стало зрозуміло, що союзники не в змозі зберегти присутність без військової інфраструктури Америки.

Минулого літа колишній генеральний секретар НАТО Джордж Робертсон заявив, що роз’єднаність союзників навколо Афганістану завдає шкоди альянсу.

Більшість членів НАТО все ще не виконують свою мету витрачати щонайменше 2% валового внутрішнього продукту на оборону до 2024 року. Однак в період підвищення геополітичної напруги єдність альянсу стала ключовим фактором, вважає Столтенберг.

«Якщо Росія хотіла зменшити присутність НАТО біля своїх кордонів, вона досягла протилежного», - заявив генеральний секретар НАТО.

Читайте також: США перекинули елітні сили у Польщу для посилення східного флангу НАТО

Росія почала стягувати війська до кордонів з Україною навесні минулого року. Москва розглядає стотисячну армію біля кордонів суверенної держави як ефективний інструмент шантажу Заходу та тиску на Київ. Союзники розглядають різні сценарії розвитку подій, включно з повномасштабним вторгненням Росії та насадженням в Україні маріонеткового уряду.