UA / RU
Підтримати ZN.ua

Півстоліття тому було вбито Кеннеді: таємниця його смерті досі залишається загадкою

Через 50 років після смерті Кеннеді, не вщухають суперечки про замовника і мотиви його вбивства. У День пам'яті колишнього президента США по всій Америці пройдуть пам'ятні заходи та буде відкрито численні виставки, присвячені подіям півстолітньої давності.

У США 22 листопада відзначають День пам'яті Джона Кеннеді, оголошений розпорядженням президента Барака Обами, виданим напередодні. В цьому році в цей день виповнюється 50 років з дня вбивства 35-го голови Білого дому, якого у країні шанують більше за всіх інших лідерів з часів Другої світової війни. Пам'ятні заходи пройдуть у Вашингтоні, буде покладено вінки до могили Кеннеді на Арлінгтонському кладовищі поблизу столиці. На заклик президента по всій країні буде приспущено державні прапори, таке ж прохання адресовано рядовим американцям.

Пам'ятні церемонії пройдуть у Далласі, штат Техас, де у 1963 році сталася ця трагедія. На центральній площі Дейлі плаза, неподалік від місця вбивства, буде зачитано уривки з промов Кеннеді, потім у місті задзвонять церковні дзвони. О 12:30 (22:30 за Москвою), коли пролунали фатальні постріли, буде оголошено хвилину мовчання. Над містом пролетять військові літаки, а на площі виступить хор Військово-морської академії США.

У місті відкриються численні виставки, присвячені подіям 50-річної давності. В кінотеатрі, де намагався сховатися Лі Харві Освальд, якого влада США вважає вбивцею Кеннеді, буде показано кінофільми про Другу світову і про Корейську війну - саме ці дві кінострічки демонструвалися відвідувачам в той день.

Зазначимо, що суперечки про те, що сталося в Далласі 50 років тому, не вщухають досі. Багато хто вважає найгучніше вбивство XX століття не розкритим. Висновки офіційної комісії Уоррена, сформованої відразу після вбивства, вони називають непереконливими.

Всього було зроблено три постріли за сім секунд. Перша куля зрикошетила від бруківки, легко поранивши перехожого. Друга потрапила в шию Кеннеді, пройшла наскрізь і поранила у спину і ліве стегно губернатора Техасу Джона Коннелі, який теж перебував у президентському лімузині. Третя куля потрапила президентові в голову.

Комісія вирішила, що Освальд діяв один, а постріли, які вразили Кеннеді, були зроблені з шостого поверху складу шкільних підручників, розташованого на Дейлі плаза. Там було виявлено гвинтівку з оптичним прицілом та використаними гільзами.

Критики вказують, що Освальд не зміг би зробити два точних постріли за настільки короткий проміжок часу, а також встигнути перезарядити гвинтівку по ходу руху кортежу Кеннеді. Вони стверджують, що був принаймні ще один стрілець, якому вдалося втекти.

Злочин породив велику кількість теорій змови. ЗМІ викладають шість найвідоміших, що вказують на можливих замовників вбивства:

1. ЦРУ і ФБР

2. Пентагон

3. Секретна служба США

4. Мафія

5. Кубинський уряд

6. СРСР.

Розглядати радянське керівництво як замовника було б, мабуть, очевидним, враховуючи, що Лі Харві Освальд два з половиною роки прожив у Мінську і повернувся на батьківщину з російською дружиною Мариною і їхньою першою донькою за рік до вбивства Кеннеді - у червні 1962 року. Як стверджують прихильники цієї теорії, мотивація організаторів вбивства в цьому випадку була надзвичайно проста: Микиті Хрущову треба було помститися США за провальну "карибську кризу". Однак жодних доказів цієї версії так і не знайдено.

Існує ще одна гіпотеза - що за вбивством Кеннеді нібито стоїть уряд Південного В'єтнаму. Таким чином він ніби помстився за переворот 1 листопада 1963 року, коли було вбито першого президента цієї республіки Нго Дінь Зьєма. Адміністрація Кеннеді була головним спонсором Зьєма, але потім, як вважають прихильники цієї теорії, визнала його правління неефективним, припинила фінансову підтримку, а потім і зовсім вирішила його ліквідувати.

Окрім того, експерти розмірковують про причини величезної популярності Джона Кеннеді. Деяких вона дивує: наприклад, публіцист і письменник Сеймур Херш, автор скандальної книги про клан Кенеді "Темна сторона Камелота", стверджує, що Кеннеді був "хорошим президентом".

"Звичайно, для всіх, хто любить гламур і красу, він був великим президентом. Приваблива зовнішність багато значить в Америці, як і всюди в світі", - сказав він напередодні річниці вбивства Кеннеді.

Херш зазначив, що для вчених-дослідників і всіх, хто хоч трохи розбирається у зовнішній політиці, він був посереднім президентом. Головним провалом він вважає Карибську кризу: "Кеннеді тоді вийшов з неї героєм: це ж він примусив країну Рад відступити. Але перед цим він все ж дозволив Хрущову, якого у США в той час вважали небезпечним божевільним, поставити світ на поріг ядерної війни. А головне, він уклав секретну угоду, погодившись згорнути американські ракети в Туреччині та Італії". !zn

Читайте також:

У США через півстоліття опубліковано ВІДЕО "повторного вбивства Кеннеді"

Джон Кеннеді хотів розв'язати Третю світову війну, а також убити Кастро і Че Гевару

Особистий архів голови Пентагону часів Кеннеді продано більш ніж за мільйон доларів