Лідери Північної Ірландії "надто погрузли у старих політиках практиках і конфліктах, щоб думати стратегічно і прагматично" щодо наслідків виходу Великобританії з Євросоюзу.
Про це, як пише Financial Times, про це у своєму звіті застеріг експерт зі стратегічних досліджень професор Університету Портмонта Едвард Бурке у своєму спеціальному звіті, звернувши увагу на внутрішні політичні конфлікти, загрозу відновлення діяльності ІРА і економічні зв'язки з Ірландією. На його думку, у Белфаста є багато причин "бути на сторожі" і серйозно поставитися до референдуму, на якому буде вирішуватися майбутнє Британії в Європі.
В цей же час, у Дубліні до застережень експерта поставилися схвально, але обережно. Ірландські чиновники застерегли, що вихід Британії з ЄС може підірвати мирний процес на острові, оскільки в такому разі може бути відновлений "жорсткий" кордон між північчю і півднем. Крім того, в більш широкому сенсі вихід з ЄС поставить під загрозу історичні, соціальні, культурні і особисті зв'язки між Ірландією і Великобританією. Тим часом, прихильники відмови від членства в європейському об'єднанні замовчують проблему Північної Ірландії і її кордону.
"Для Північної Ірландії вихід з ЄС дуже небезпечний в економічному, політичному і соціальному плані. І я думаю, решті королівства треба теж це визнати", - сказав лейборист і колишній секретар Північної Ірландії Пітер Мандельсон.
Експерт Едвард Бурке звертає увагу, що у Белфасті нинішній секретар Тереза Віллерс беззастережно і помилково підтримує відмову від членства в ЄС, не звертаючи увагу на всі проблеми, які чекають на частину королівства, за яку вона відповідає. Тим часом, п'ять парламентських політичних партій Північної Ірландії підтримують збереження членства в ЄС, хоча найбільша політична сила – партія Democratic Unionists – все ж хоче, щоб Британія позбулася зв'язків з Європою.
На думку експертів з Royal United Services Institute, дебати перед референдумом ще більше розділять політичні еліти у Белфасті. Тому експерти закликають північних ірландців з усіх куточків королівства їхати на батьківщину і голосувати там за збереження членства Британії в ЄС. Крім того, британців з інших регіонів, які живуть в Республіці Ірландія, експерти закликають зробити те ж саме.
Дублін – найбільший зовнішній торговельний партнер Белфаста. На Республіку Ірландія припадає близько половини експорту з британської частини острова. Офіційні дані про торгівлю свідчать про те, що за минулий рік Північна Ірландія продала південним сусідам товарів на 2 мільярди фунтів стерлінгів, а імпортувала – на 1,6 мільярда.
Лідери промислового, аграрного і ритейлингового секторів Північної Ірландії цього місяця запевнили, що збереження членства в ЄС в їхніх інтересах, тому що від цього залежить "економічне зростання, ринок праці і стандарти життя" в регіоні. Тож видання припускає, що бізнес найближчим часом теж вступить в кампанію перед референдумом, закликаючи не голосувати проти Євросоюзу.
Тим часом, Республіка Ірландія боїться, що вихід Великобританії з ЄС вдарить по її банках. Зокрема, якщо виборці проголосують "за" вихід, тоді половина бізнесу Банку Ірландії опиниться за межами Євросоюзу. А це означає, що подальні фінансові операції і оподаткування фінансових послуг будуть проводитися за іншими правилами.
Раніше повідомлялося, що прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон сподівається на підписання угоди про реформування ЄС в лютому. За словами британського прем'єра, вихід Великобританії з ЄС - "це не правильне рішення" для його країни. Тому він сподівається, що інши країни погодяться змінити правила об'єднання.
Раніше також повідомлялося, що Кемерон вважає необхідним обмежити свободу пересуваннявсередині ЄС. На його думку, право вільно пересуватися по Сполученому Королівству можуть отримати жителі лише тих країн ЄС, чий рівень економічного розвитку відповідає британському.