Впродовж цього тижня в 3 сталося кілька дуже тривожних змін, на які мало хто звернув увагу. Депутат Ради федерації Олена Мізуліна подала законопроект в російський парламент, який декриміналізує домашнє насильство.
А днем раніше голова Комісії з безпеки Громадської палати Росії Антон Цветков попередив жінок, що їх чекають кримінальні обвинувачення, якщо вони застосують "надмірну силу", намагаючись захистити себе від спроби зґвалтування.
"Режим Володимира Путіна вже давно оголосив війну геям і лесбіянкам. А тепер, схоже, він оголосив війну жінкам", - пише в своїй статті політичний оглядач Radio Free Europe Radio Liberty Браян Вітмор.
Він додає, що такі ініціативи прозвучали в Росії "не у вакуумі" подій. Кремлівський задум не карати тих, хто б'є своїх дружин, і , навпаки, переслідувати жінок за опір ґвалтівникам, з'явився на тлі зростання громадянського обговорення проблеми сексуального насилля.
Вітмор нагадує, як українська активістка Анастасія Мельниченко поділилася власним гірким досвідом сексуального насильства під хештегом #янебоюсьсказати. Це переросло у масштабний флешмоб, який заохочував жінок зламати табу і теж розповісти про домагання.
Швидко цей флешмоб розповслюдився і на Росію. Онлайн-кампанія спричинила громадські дискусії і нагадала про проблему сексуального насилля в обох країнах. Але все це не сподобалося російській владі, у якої дуже особливі уявлення про так звані "традиційні цінності". До того ж, Москва чинить опір будь-якій громадській активістській діяльності, особливо якщо акція бере свій початок в Україні.
"Замість того, щоб вирішити проблему, Кремль, вочевидь, вирішив подвоїти ставку на статус-кво", - йдеться в статті.
У свою чергу, видання Washington Post писало, що російські еліти не будуть тиснути на Кремль. Починаючи з 1999 року все більше опитаних росіян відповідали, що інтереси їхньої країни стосуються лише території в межах її кордонів. Але тепер все змінилося. В 2012 році, коли Путін став втретє президентом, 43,4% опитаних відповіли, що інтереси Росії не лише в межах її кордонів. А в 2016 – таку відповідь дали 82,3%.