Так звані "Райські документи" демонструють, наскільки тісно промислово розвинені країни погрузли в офшорному бізнесі. Податковий рай допомагає ухилятися від сплат корпораціям і приватним особам. Але мова йде не лише про податки, а й про те, як багатії оминають незручні для них закони.
Про це пише сьогодні німецьке видання Sueddeutsche Zeitung, нагадуючи про звіт ICIJ про офшорні операції світових лідерів, серед яких і президент України, чиновників, а також корпорацій-гігантів, таких як Google, Apple, Facebook, Nike тощо.
Видання зауважує, що від такої системи виграють всі, хто хоче і може дозволити собі стати частиною "цього паралельного світу". Однак, офшори також мають негативні наслідки для простих людей. Адже економіки країн недоотримують мільярди доларів у бюджет, які повинні були б підти на роборту лікарень, створення нових робочих місць чи забезпечення безпеки на вулицях.
"Офшори становлять собою систему, яка багатих робить ще багатшими, а бідних - ще біднішими", - йдеться в статі.
Втім, на думку газети Sueddeutche Zeitung, яка теж входить у консорціюм журналістів-розслідувачів, "Райські документи" посилають чіткий сигнал.
"Ні ті, хто порушує умови санкцій, ні ті, ухиляється від сплати податків чи смикає за потрібні ниточки за кулісами, не можуть тепер розраховувати на те, що їх дії лишаться таємницею. Те, що діється на темному боці фінансового світу, може бути виведене на чисту воду в будь-який момент", - пише німецьке видання.
Нагадаємо, що журналісти ICIJ і Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP, які в минулому році оприлюднили цикл розслідування Panama Papers, отримали доступ до нового масиву документів.
Їх назвали Paradise Papers – "Райські документи", або "Документи з райських островів". Журналісти з 67 країн світу проаналізували дані про власників компаній, зареєстрованих у 20 офшорних юрисдикціях, і 5 листопада синхронно опублікували цикл розслідувань, заснованих на цих документах.
Доступ до даних вдалося отримати завдяки витоку інформації з двох компаній у Сінгапурі та на Бермудських островах. Документи опинилися в розпорядженні німецького видання Süddeutsche Zeitung, яке передало їх журналістам-расследователям з ICIJ і OCCRP.
У документах, серед іншого, фігурують понад 10 українських громадян. Завдяки Paradise Papers стала відома передісторія реєстрації панамських офшорів президента України Петра Порошенка, юристи якого спочатку вели переговори з компанією Appleby з острова Мен, але та відмовила їм через високі ризики.