UA / RU
Підтримати ZN.ua

Після перевороту в Малі бойовики Аль-Каїди виступають посередниками між ворогуючими кланами

Джихадисти стали посередникам, щоб ще більше зміцнити свій контроль над місцевістю, кажуть малійські чиновники.

За кілька тижнів до того, як військові скинули уряд Малі в ході безкровного перевороту, за деякими зустрічам в глибинці країни стало зрозуміло, наскільки там ослабла влада держави, пише агентство Reuters.

На відеозаписі однієї із зустрічей в сільській громаді Сангхі показані лідери ворогуючих кланів Догон та Фулані, чиї бойовики в цьому році вбили сотні цивільних під час нападів за принципом "око за око". На записі вони сиділи разом і уклали мир.

Також здивували посередники: бойовики з філії "Аль-Каїди" в Малі, які сидять з гвинтівками та в бронежилетах. Обличчя багатьох приховані тюрбанами та темними сонцезахисними окулярами.

До недавнього часу члени пов'язаного з "Аль-Каїдою" угруповання "Джама'а Нусрат уль-Іслам ва аль-Муслімін" (ДНІМ) - найпотужнішого бойового угруповання Малі - встали на сторону напівкочових пастухів фулані, коли вони почали воювати з догон за землю та ресурси.

Але, зіткнувшись з новобранцями та зброєю, захопленим у перевантажених урядових сил, джихадисти стали посередникам, щоб ще більше зміцнити свій контроль над місцевістю, сказав колишній член парламенту від цього району Ідрісса Санкаре.

"Вони хочуть мати територіальну присутність", - сказав він.

У малонаселених напівзасушливих землях на північний схід від столиці Бамако, які страждають від насильства і відсутності безпеки, деякі місцеві жителі радісно сприйняли такі новини.

Чи достатньо цього для того, щоб повністю припинити етнічне кровопролиття, ще належить з'ясувати.

У десятках нападів бойовиків догон та фулані загинули понад 350 осіб в перші пів року, а напади ісламістських екстремістів забрали життя ще десятків людей, повідомило відділення ООН з прав людини в Малі.

Саме таке насильство хотіла придушити колишня колоніальна держава Франція, коли її військові в 2013 році втрутилися в конфлікт на півночі Малі. З тих пір бойовики, пов'язані з "Аль-Каїдою", поширилися на центральну частину Малі, а також на сусідні Нігер і Буркіна-Фасо.

Армія Малі кидає деякі гарячі точки. Їх командири називають це новою "зміною оперативної позиції" перед обличчям атак ісламістів.

Західні і регіональні чиновники побоюються, що повалення президента Ібрагіма Бубакара Кейти минулого тижня може ще більше посилити бойовиків.

Після попереднього перевороту в 2012 році бойовики, пов'язані з "Аль-Каїдою", скористалися вакуумом влади, щоб захопити пустелю Малі на півночі і почати наступ на столицю Бамако.

На переговорах 27 липня в Сангхі не було представників держави, сказав місцевий чиновник.

Ця зустріч стала однією з кількох, які бойовики, пов'язані з "Аль-Каїдою", організовували з кінця липня. Це призвело до домовленостей між угрупованнями, які дозволили людям з десятків сіл повернутися на поля і ринки, не побоюючись нападів, повідомили агентству Reuters чотири місцевих чиновника.

Роль бойовиків є нагадуванням про те, що, попри військову кампанію за підтримки Франції, яка спочатку привела до великих втрат угруповань джихадистів, пов'язаних з "Аль-Каїдою" і ІДІЛ, їх вплив зростає.

Джихадисти можуть спробувати зміцнити свою переговорну позицію після того, як уряд заявить, що готовий вступити в переговори з ДНІМ.

Починаючи з минулого року, ДНІМ веде серію боїв з бойовиками з "Ісламської держави", у яких також є філія в регіоні. Це зображає протистояння між двома угрупованнями джихадистів, які до цього моменту в основному уникали конфронтації.

"Ісламська держава", яке нав'язала жорстке тлумачення шаріату в районах, що знаходяться під її контролем, вважає ДНІМ занадто помірним угрупованням.

За словами місцевих чиновників, бойовики ДНІМ не нав'язують такого драконівського релігійного правосуддя, як відсікання рук підозрюваним злодіям.

Колишній член парламенту Санкаре сказав, що деякі бойовики спочатку чинили тиск на людей, щоб ті перестали слухати музику і пити алкоголь, але їх стратегія, схоже, змінилася.

"Схоже, що вони отримали вказівки від свого керівництва йти проповідувати шаріат в мечетях і селах без примусу", - сказав він.