UA / RU
Підтримати ZN.ua

Під час багатотисячного мітингу в Афінах проти назви Македонії відбулися сутички з поліцією

Мітингувальники виступили проти будь-яких поступок у цій суперечці.

© Instagram
За деякими даними, участь у мітингу взяли 1,5 мільйони осіб
За деякими даними, участь у мітингу взяли 1,5 мільйони осіб
Македонія готова зробити крок до примирення з Грецією

У столиці Греції люди вийшли на акцію протесту з вимогою перейменувати колишню югославську республіку Македонія, повідомляє BBC. За офіційними даними кількість мітингувальників було близько 140 тисяч, однак, за деякими підрахуками, участь в акції взяло майже 1,5 мільйона людей.

На думку мітингувальників, використанняв назві сусідньої країни слова Македонія створює ризик для територіальних претензій у майбутньому щодо однойменного грецького регіону на півночі.

Грецька влада виступає проти закріплення за країною назви Македонія, у свою чергу, міністерство закордонних справ країни в середині лютого пообіцяло надати проект щодо вирішення цьогу більш як 20-річного конфлікту.

Мітингувальники ж виступили поти будь-яких поступок у цьому питанні. Під час демонстрації на площі Сінтагма вони несли прапори Греції і Грецької православної церкви, а також транспаранти "Македонія – це Греція!" та "Руки геть від Македонії".

Паралельно відбувся "антимітинг" анархістів і ліворадикальних угрупувань, які виступили зі звинуваченнями на адресу організаторів протесту проти назви Македонії в націоналізмі, повідомляє Greek Reporter. Зрештою, між ними та силовиками відбулися сутички. Поліція застосувала світлошумові гранати та сльозогінний газ у відповідь на закиди пляшками із запалювальною сумішшю.

Зазначимо, що в офіційному грецькому документообігу, а також на картах Македонія зазначається як і назва її столиці - Скоп'є. Натомість, в документах ООН та інших міжнародних організацій країну називають "колишня югославська республіка Македонія".

Греки виступають проти цієї назви, як і проти "Республіка Македонія-Скоп'є", що раніше запропонував грецький уряд, та запропоновану генсеком ООН Метью Німіцем назву "Республіка Нова Македонія".

Два тижні тому така ж акція відбулася в місті Салоніки. Поліція заявила про 90 тисяч учасників акції протесту, організатори називають число в 300 тисяч.

Прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв заявив про референдум з приводу зміни назви країни. Таким чином, Македонія намагається вирішити багаторічну суперечку з Грецією і відкрити собі шлях до євроінтеграції.

Нещодавно Македонія ратифікувала підписаний із Болгарією договір "про добросусідство, дружбу та співпрацю", що були ключовими умовами Євросоюзу для прийняття нових членів. Зокрема, сторони погодились відмовитись від територіальних претензій та заново переглянути спільну історію.

Як повідомлялося, Європейська комісія підготувала нову стратегію, відповідно до якої 2025 рік стане крайнім терміном для нової хвилі розширення, однак це стане можливим лише після врегулювання локальних суперечок на Західних Балканах. У ЄС зазначили, що "не будуть імпортувати двосторонні диспути".