З 27 березня по 4 квітня євреї відзначають Песах - свято, присвячене виходу з Єгипту. У свята є безліч традицій і заборон, а саме святкування прийнято проводити у веселій і радісній атмосфері.
Традиції святкування
Свято відзначають тиждень, особлива роль у святкуванні відводиться седеру - традиційній сімейній вечері, під час якої читають молитви і благословення. За нею слідують п'ять буднів свята, а в останній вихідний Песаха в синагогах проходить церемонія «поділу вод», в пам'ять про те, як під час виходу з Єгипту перед євреями розділилося море.
На седер євреї збираються після заходу сонця 14 нісана. На неї також запрошують нужденних і тих, хто з певних причин не може відзначити Песах зі своїми рідними.
Перед седером прийнято запалювати свічки. До столу подають їжу в спеціальній тарілці. Традиційні святкові страви: маца - прісний "хліб бідності", який їли євреї в Єгипті, марор - гірка зелень, символ гіркоти рабства, бейца - варені яйця, символ життя, харосет - терті яблука, змішані з фініками і горіхами, символ глини, з якої євреї робили цеглини в рабстві, зроа - смажений шматок баранини, який не їдять, - символ жертвоприношення в Єгипті, вино (для дітей - виноградний сік) - кожному учаснику належить випити по чотири келихи, а п'ятий залишають недоторканим для пророка Еліяху, підсолена вода - символ сліз рабства.
На седер подають і інші святкові страви: фаршировану рибу, тушкований батат, курку в медовому соусі.
Що не можна робити в Песах
Їсти хамец - будь-які страви з борошна, приготовані шляхом бродіння або закваски. Наприклад, хліб, пиво та інші спиртні напікі. Хамец не тільки не можна їсти протягом усього святкування Песаха, а й тримати його в будинку. Заборона на хамец Тора пояснює тим, що під час звільнення з рабства ізраїльтяни не могли чекати, поки зійде тісто, тому в пустелі змушені були їсти прісну мацу.
Необхідно зробити ретельне прибирання, ліквідувавши всі заборонені продукти.
Заборонено також працювати в перший і останній день Песаха. В інші дні святкового тижня працювати дозволено.