З початку військової агресії проти України влада Росії приховує втрати своєї армії. Похорони загиблих солдатів тримають в таємниці, а їхні родини залякують. Однак в неділю 19-річний російський солдат загинув у Сирії і це перший випадок, коли офіційна Москва не почала приховувати його смерть.
Про це на сторінках Financial Times пише Кетрін Хілл, нагадуючи, що у військовій авантюрі Кремля у Сирії беруть участь дві тисячі російських військових. Загиблий солдат загинув на бойовому завданні. Його ім'я – Вадим Костенко. Найближчим часом його мають поховати у рідному селі Гречана Балка.
Загибель солдата у Сирії стане випробуванням для Москви, оскільки владі доведеться пояснити його смерть. Оглядач нагадує про таємничі похорони російських військових, які загинули в Донбасі. Але на відміну від агресії проти України, військове вторгнення в Сирію широко висвітлюється російськими ЗМІ, змальовуючи армію РФ як героїв. В цей же час, російська влада запевняла, що військова операція в Сирії не триватиме довго, а участь в наземній операції виключалася.
Костенко підписав контракт в червні після завершення своєї строкової служби. Невдовзі після цього його відправили в Сирію в складі 906-го штурмового авіаполку, який базується в Приморсько-Ахтарську.
Через соціальні мережі жінка, яка назвалася другом Костенка, повідомила російському блогеру Руслану Лев'єву, який стежив за участю армії Росії у війні проти України, що представники Збройних сил РФ кілька разів змінювали пояснення щодо причин смерті Костенка. Вона також додала, говорили також про загибель ще дев'яти інших солдатів.
Активісти Conflict Intelligence Team кажуть, що Костенко не був пілотом. Він забезпечував технічне обслуговування російських літаків на базі в Сирії.
"Є дуже багато версій того, чому Вадима вбили. В іншій ситуації ми б ще не публікували інформацію про це. Але скоро похорон", - пояснили активісти в Conflict Intelligence Team.
Інший солдат, який служив з Костенком, розповів Financial Times, що командири з Приморсько-Ахтарської бази приходили до батьків загиблого, щоб повідомити їм про загибель сина.
В міністерстві оборони РФ кажуть, що не можуть ані підтвердити, ані спростувати загибель солдата в Сирії, посилаючись на перевірку даних. Але скільки триватиме цей процес, не відомо. Раніше інформаційна агенція Reuters повідомляла про перших загиблих росіян в Сирії. Представники опозиційної організації "Сирійська обсерваторія з прав людини" підтвердили факт загибелі росіян, проте не привели деталей. Між тим, за інформацією спостерігачів, мова йде не про представників регулярної армії, які воюють в Сирії, а про добровольців.
У той же час українська розвідка повідомила про загибель 26 російських військових у Сирії зі складу 810 окремої бригади морської піхоти (Севастополь) Берегових військ Чорноморського флоту.
Повітряна військова кампанія Росії в Сирії почалася 30 вересня після відповідного запиту президента країни Башара Асада, якому з моменту початку війни в Сирії в 2011 році Росія надає підтримку, у той час як країни НАТО і ЄС звинувачують режим Асада у військових злочинах і вимагають його відставки.
Незважаючи на оголошену Росією мету військової кампанії - боротьба з бойовиками "Ісламської держави", західні держави, а також Турція та Саудівська Аравія заявляють, що цілі бомбардувань РФ в Сирії - в першу чергу, сирійські повстанці, опозиційні к Асаду, а не терористи "ІД".
Аналізуючи цілі Росії в Сирії, Віктор Каспрук у статті Сирійський "бікфордів шнур" Путіна DT.UA зазначає, що "путінська гра" полягає в тому, що йому зовсім не потрібна вся Сирія. Адже для повного контролю за її територією Російська Федерація не має ні військових, ні фінансових ресурсів.
А ось організація утворення на кшталт "Алавітської народної республіки" (на чолі зі збереженим Башаром Асадом), територія якого пролягатиме вздовж сирійського узбережжя Середземного моря, - та програма мінімум, до досягнення якої Кремль може докласти рештки всіх своїх сил.