UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перший рік роботи уряду Німеччини – рейтинги

Видання POLITICO оцінило низку ключових фігур у коаліційному уряді Олафа Шольца, який іноді жартома називають “світлофорним”.  

Виділимо три постаті із досить великої публікації в POLITICO. І найбільш характерні оцінки політиків журналістами.

Читайте також: Німеччина затвердила черговий пакет військової допомоги Україні: що до нього увійшло

Рік тому Олафа Шольца було обрано дев'ятим канцлером Німеччини з часів Другої світової війни, очоливши безпрецедентну "світлофорну коаліцію" Соціал-демократичної партії (СДПН), "зелених" та Вільної демократичної партії (СвДП) - за назвою фірмових кольорів цих трьох партій: червоного, зеленого та жовтого.

Не минуло й трьох місяців із початку нового терміну, як Росія вторглася до України. Це вимагало у Берліна швидко переосмислити зовнішню та оборонну політику, а також вирватися з лещат багаторічної енергетичної залежності від Москви.

Ця екстраординарна ситуація змусила всі коаліційні партії робити те, що раніше було немислимо.

Лівоцентристська СДПН була змушена визнати, що вона "провалилася" зі своєю багаторічною політикою умиротворення щодо Росії ; екологічні "зелені" погодилися з тим, щоб спалювати більше вугілля і навіть розширювати ядерну енергетику як альтернативу російському газу; а орієнтована на вільний ринок СвДП була змушена неохоче погодитися з тим, щоб взяти на себе рекордний борг для фінансування армії та надання енергетичних субсидій громадянам та компаніям.

Невойовничої СДПН і мирним "зеленим" також довелося подолати сумніви з приводу постачання зброї Україні, незважаючи на політику відмови від постачання зброї в "кризові зони", що давно проводиться.

Спочатку канцлер Німеччини Олаф Шольц, здавалося, не усвідомлював небезпеки, що виходить із Москви. Початок свого терміну він присвятив (врешті-решт, безплідним) спробам досягти дипломатичного рішення з президентом Росії Володимиром Путіним, але при цьому майже до останнього моменту захищав спірний газопровід "Північний потік – 2".

Однак після вторгнення Росії в Україну Шольц зробив зворотний хід та ініціював Zeitenwende, епохальний зсув у німецькій зовнішній політиці, зобов'язавшись спрямовувати 2% економічного виробництва Німеччини на нарощування військового потенціалу.

Проте найближчими місяцями він вагався, не наважуючись постачати Україні важку зброю. Зрештою, постачання зенітних танків, гаубиць та реактивних систем залпового вогню було здійснено лише на тлі критики з боку союзників та потужного тиску як усередині країни, так і на міжнародній арені.

Вражаюче, але Шольцю не вдалося випередити події та взяти на себе ініціативу у прийнятті сміливих рішень щодо підтримки України, а також не вдалося добре донести свою політику.

Але йому вдалося більш менш успішно провести свою правлячу коаліцію, що складається з дуже різних партій, через безпрецедентну кризу.

На європейському рівні Шольц викликав серйозну реакцію, нехтуючи консультаціями з партнерами (або навіть просто спілкуванням з ними) щодо величезного пакету заходів щодо зниження цін на енергоносії у розмірі 200 мільярдів євро, який, як побоюються, призведе до деформації європейського ринку. Шольц також зіткнувся з президентом Франції Еммануелем Макроном у дивовижній публічній сутичці.

Визначальний момент: Шольц став першим канцлером за понад 60 років, який використав свої повноваження щодо формування виконавчої політики, змусивши продовжити термін служби атомних електростанцій Німеччини до весни 2023 року, що раніше було неможливо через опір "зелених".

Оцінка: 5,5/10. Майже половина рейтингу втрачено.

Читайте також: Німеччина надасть Україні грант на €200 млн: на що підуть гроші

Роберт Хабек, віце-канцлер та міністр економіки, “Зелені”.

Міністр економіки та клімату Німеччини Хабек розпочав свій мандат із викладу сміливих планів щодо збільшення частки відновлюваних джерел енергії в енергобалансі Німеччини. Однак незабаром війна Росії проти України і енергетична криза, що росте, змусили його перейти до реальної політики: “зеленому” політику довелося вирушити до Катару, щоб лобіювати газові закупівлі, спішно ініціювати будівництво німецьких терміналів зрідженого природного газу та розпалювати вугільні електростанції.

Будучи талановитим комунікатором, Хабек зумів добре пояснити громадянам ФРН ці складні рішення, але його рейтинг популярності все одно впав після того, як спірна надбавка до ціни на газ викликала реакцію у відповідь. Міністр також, зі зрозумілих причин, важко погодився з продовженням терміну експлуатації німецьких атомних електростанцій.

Визначальний момент: До листопада Хабек міг оголосити радісну новину про те, що газові сховища Німеччини заповнені на 100 відсотків, а це означає, що країна спокійно переживе цієї зими, незважаючи на енергетичний шантаж Росії.

Оцінка: 7/10. Зовсім непогано.

Анналена Баєрбок, міністр закордонних справ, "Зелені".

Баєрбок провалила виборчу кампанію на посаду канцлера через відсутність досвіду, але у своїй альтернативній ролі міністра закордонних справ вона проявила себе одразу. У січні вона вийшла явною переможницею із напруженої прес-конференції зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим (якого зазвичай бояться за його досвід та здатність принижувати іноземних політиків).

Читайте також: Бербок до Лаврова: "Географічне розширення завдань війни — російська пропаганда"

Цілу весну вона підштовхувала Шольца до відправки важкого озброєння в Україну. Останнім часом вона також закликала канцлера зайняти жорсткішу лінію щодо Пекіна. Баєрбок також відіграла ключову роль у переговорах щодо клімату на конференції COP27 у Єгипті.

Баєрбок не втрачає надії, що успішне перебування на посаді міністра закордонних справ дасть їй ще один шанс стати кандидатом у канцлери від партії "зелених" у 2025 році. Це ставить її на шлях зіткнення із Хабеком, який уже готується кинути виклик Шольцю на наступних виборах.

Визначальний момент: Баєрбок була єдиним кандидатом у канцлери під час виборчої кампанії 2021 року, який попередив про ризики навколо Росії та газопроводу "Північний потік 2". Вона повторила цю думку під час виступу перед послами Німеччини у Берліні у вересні: "Насправді ми ніколи не отримували дешевий газ із Росії... За кожен кубометр російського газу ми платили подвійною та потрійною ціною нашої національної безпеки", - сказала міністр закордонних справ..

Оцінка: 8/10. Може ми вже знаємо ім'я наступного канцлера ФРН?