UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перше вбивство журналіста в історії Словаччини: головне

У Словаччині вбили журналіста Яна Куцяка, який довів зв'язки чинної влади зі злочинними угрупованнями. Dt.ua підсумовує головні обставини резонансної справи.

27-річного словацького журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його дівчину знайшли мертвими у їхньому будинку в селі Велька Мача біля міста Трнава. За даними поліції, журналіст помер від пострілу в груди, а його дівчина – у голову. До поліції звернулись родичі загиблих, оскільки ті довго не виходили на зв'язок. Убивство скоєно в період між 22 та 25 лютого.

Чим відомий журналіст?

Ян Куцяк працював у виданні Aktuality.sk і розслідував переважно підозри в податковому шахрайстві. Його матеріали стосувались також злочинних угруповань та бізнесменів, які, за інформацією Куцяка, мали зв'язки з правлячою партією прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо. В останній публікації йшлося про бізнес колишнього кандидата на пост мера Братислави Маріана Кочнера, зокрема, про його вкладення в елітні апартаменти комплексу Five Star Residence.

Як зазначає журналіст Том Ніколсон, Ян Куцяк розслідував шахрайство з грошима європейських фондів і можливу причетність до цього італійської мафіозної групи "Ндрангета", яка постійно контактує зі словацькою владою. За словами Ніколсона, минулого тижня Куцяк повідомив йому, що підозрює італійську мафію на сході Словаччини у незаконному одержанні коштів з європейських фондів начебто на вирощування екологічних рослин.

Крім цього, Ніколсон висловив припущення про причетність до вбивства бізнесмена Маріана Кочнера. До цієї версії схиляються й чеські ЗМІ, адже протягом останніх тижнів журналіст працював над розслідуванням щодо Кочнера і навіть, передбачаючи можливі погрози, подав на бізнесмена кримінальну скаргу.

Як відреагував імовірний фігурант справи?

Маріан Кочнер заперечив можливу причетність до вбивства. За його словами, журналістам він не погрожує, а про подану проти нього скаргу взагалі не знав. На запитання Куцяка він неодноразово відповідав електронною поштою, однак особисто зустрічався тільки на одній прес-конференції.

Офіційна версія слідства

Найімовірнішим мотивом убивства поліція вважає професійну діяльність журналіста. Для розслідування справи створять спеціальну групу, до якої увійдуть представники Генпрокуратури, Спеціальної прокуратури, МВС, поліції та спецслужби. Начальник поліції Словаччини Тібор Ґашпар назвав справу "свідомим подвійним убивством і зазначив, що "у Словаччині ще ніколи не доходило до вбивства журналістів".

Реакція влади й суспільства

Невдовзі після повідомлення про вбивство уряд Словаччини запропонував 1 мільйон євро за інформацію, яка сприятиме розкриттю справи. Прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо анонсував створення спеціальної слідчої групи й наголосив на особистій зацікавленості у відкритому і прозорому розслідуванні.

Резонансне вбивство вже засудили лідери Чехії, Єврокомісії та Європарламенту. Організація "Репортери без кордонів" наполягає на розслідуванні вбивства журналіста, родина якого упродовж останніх місяців отримувала погрози, а головні редактори словацьких ЗМІ вимагають від влади гарантувати безпечну роботу журналістів.

Свою позицію висловив також видавець Aktuality.sk, підтвердивши в офіційній заяві зв'язок між смертю журналіста та його розслідуваннями щодо словацьких чиновників та бізнесменів.

Зв'язок з Panama Papers

Ян Куцяк підготував низку матеріалів про причетність словацьких політиків та бізнесменів до офшорів, що увійшли до так званих Panama Papers. Цей випадок став п'ятим убивством журналіста на території ЄС за останні 10 років. 16 жовтня минулого року на Мальті внаслідок вибуху замінованого авто загинула Дафна Каруана Галісія – одна з авторів Panama Papers. Вона звинуватила прем'єр-міністра Джозефа Муската та його дружину в корупції, чим фактично спричинила дострокові вибори в країні.