Російська православна церква в Амстердамі оголосила про свій розрив із Московським патріархатом, що стало першим відомим випадком розриву зв'язків західної церкви через вторгнення в Україну, повідомляє The Guardian.
«Священнослужителі одноголосно заявили, що більше не можуть функціонувати у складі Московського патріархату та забезпечувати духовно безпечне середовище для наших віруючих», — йдеться у заяві духовенства, розміщеній на його сайті. «Це рішення є надзвичайно болючим та важким для всіх зацікавлених сторін».
Глава Російської православної церкви патріарх Кирило, довірений союзник Владіміра Путіна, відмовився засудити рішення Кремля вторгнутися до сусідньої країни, назвавши противників Росії в Україні «злими силами». У недільній проповіді минулого тижня він також сказав, що гей-паради, організовані на Заході, були однією з причин війни в Україні.
У заяві йдеться, що російська православна парафія Святого Миколая Мирлікійського звернулася до російського архієпископа Нідерландської єпархії, що знаходиться в Гаазі, з проханням надати церкві «канонічне звільнення».
Духовенство парафії заявило, що вони звернулися з проханням приєднатися до Вселенського Константинопольського патріархату, що базується у Стамбулі православне відділення, яке вважається суперником Російської православної церкви.
Позиція Кирила щодо війни викликала занепокоєння деяких православних священників, які заперечують проти вторгнення в країну, яку в релігійних колах часто називають «братською нацією».
Понад 280 православних священників та церковних діячів з усього світу підписали відкритий лист, у якому висловлюють свою незгоду із вторгненням Росії в Україну. У ньому говорилося, що на тих, хто віддавав «вбивчі накази», чекають «вічні муки».
Російська православна церква в Амстердамі, що складається з чотирьох священників і диякона, — одна з найбільших православних громад в Нідерландах — критикує роль Росії у війні з початку вторгнення 24 лютого.
Минулого тижня вони заявили, що більше не згадуватимуть ім'я патріарха Кирила у своїй літургії через його підтримку вторгнення в Україну.
«Ми, як духовенство Свято-Миколаївської парафії в Амстердамі, висловили своє потрясіння вторгненням в Україну збройних сил Російської Федерації… Ми дистанціюємося від згадки патріарха Кирила», — йдеться у повідомленні на сторінці у Facebook.
Заява суперечила офіційній політиці Російської православної церкви не використовувати слова «війна» та «вторгнення» для опису дій Росії в Україні.
Російські священики в Амстердамі розповіли голландському виданню ND, що згодом їхню церкву відвідав архієпископ Нідерландський Єлисей, попередивши, що «Москва уважно стежить за їхніми діями».
Амстердамська церква провела у неділю закрите засідання, на якому глава парафії підтвердив рішення порвати з Москвою.
«Ми просили нашого колишнього Патріарха Кирила зупинити війну. На жаль, цього не сталося», — сказав він у відеозверненні, розміщеному на сторінці церкви у YouTube.
Російська учасниця церковного хору, яка стояла біля церкви, сказала Guardian, що підтримує рішення відокремитися від Москви.
"Коли почалася війна, з цього був лише один вихід", — сказала вона, попросивши не називати її імені.
Вторгнення Росії в Україну також зазнало критики з боку інших християнських релігійних лідерів, у тому числі глави Константинопольського Патріархату Варфоломія I Константинопольського та Папи Франциска, який у неділю виступив із найжорсткішим засудженням вторгнення, назвавши його «неприйнятною збройною агресією», яка має бути зупинена.
Варфоломій, який вважається духовним лідером східно-православних християн світу, раніше заявив, що Путін здійснив «велику несправедливість», розпочавши війну проти своїх «єдиновірців», і «заслужив ненависть усього світу».
У 2018 році Російська православна церква розірвала зв'язки з Константинопольським патріархатом, який вважається духовним авторитетом православних християн світу, після того, як Варфоломій надав незалежність Українській православній церкві, яка раніше була під контролем Москви.
Коли Бог хоче покарати, він, як відомо, забирає розум. Путін збожеволів. "Російський світ" проклятий. Коли ж Бог хоче покарати проповідника, він забирає в нього голос та дар слова. Саме це сталося з патріархом Московським. Патріарх мовчить, а коли каже, то краще б мовчав, — з його дерев'яної ковтки сиплються дерев'яні слова, які вже давно нікого ні в чому не можуть переконати. Про це пише Катерина Щеткіна у статті «РПЦ, слідуй у кільватері російського військового корабля!».