UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Перезавантаження революції" у Єгипті почалося з масових арештів ісламістів

Спроба створити у Єгипті ісламістський режим з тріском провалилася. Через два роки військові знову взяли на себе керівництво країною. Народ це тішить, але не обійшлося без жертв. США і ООН висловили свою стурбованість.

Весь світ напружено стежить за розвитком ситуації у Єгипті, де через два роки після повалення режиму Хосні Мубарака знову відбулася зміна влади за тим самим сценарієм.

Перший демократично обраний президент Єгипту 3, повалений за допомогою військових, "превентивно затриманий і поміщений у будівлю Міністерства оборони. У країні проводяться арешти лідерів релігійно-політичного руху "Брати-мусульмани", який підтримував главу держави. Мовлення ісламістських телеканалів, зокрема, "Аль-Джазіри", припинено.

- Єгиптяни за підтримки армії повалили режим ісламістів, президент заарештований

Мурсі протримався при владі лише рік і був звільнений після масових протестів, і при безпосередній участі військових. І знову десятки тисяч людей вітали дії армії тріумфом - як і в лютому 2011 року, коли пішов у відставку Мубарак.

Чи дійсно це шанс "перезавантажити революцію", як заявив про подію один із лідерів єгипетської опозиції, екс-глава МАГАТЕ Мухаммед ель-Барадеї, або ж Єгипет остаточно затягує у вир нескінченних путчів, поки незрозуміло. На переконання спостерігачів, очевидно тільки одне - намагання створити у Єгипті ісламістський режим з тріском провалилися.

Військові оголосили президенту, що він більше не є керівником країни. Тимчасовим главою Єгипту призначений голова Вищого конституційного суду Адлі Мансур.

Дія Конституції припинена, розпочато формування технічного уряду і комітету з перегляду Основного закону. Розроблена військовими "дорожня карта" передбачає організацію дострокових президентських і парламентських виборів.

Єгипетська державна газета "Аль-Ахрам" повідомила, що видані ордери на арешти 300 членів "Братів-мусульман", а поліція готується зачистити мітинг прихильників Мурсі, які збираються біля університету у Каїрі.

Інформагентство MENA повідомило, що поліція докладає зусиль, аби заарештувати "низку членів "Братів-мусульман", яких звинувачують у підбурюванні до насильства і порушенні загальної безпеки і миру".

Жертви вуличних протестів: понад 30 загиблих, майже сотня зґвалтованих

Святкуючи оголошення військових про усунення Мурсі, єгиптяни не розходилися по домівкам майже всю ніч на 4 липня. У деяких районах сталися запеклі сутички між противниками і прихильниками поваленого президента. Згідно з останніми даними, загинули не менше 32 осіб, загальну кількість постраждалих медики оцінюють у сотні осіб.

На площі Тахрір у Каїрі, яка стала центром протестів, за ці кілька днів було скоєно майже 100 актів сексуального насильства проти жінок. За даними Human Rights Watch, нападають на жінок з ножами, палицями, ланцюгами, стільцями, роздягають і дуже часто ґвалтують.

"Незважаючи на те, що робляться спроби не розглядати ці зґвалтування як політичні акції, багато активістів на площі, не вагаючись, вказують на "Братів-мусульман", які прагнуть скомпрометувати демократичні і мирні революційні послання маніфестантів. У ці дні правозахисні організації закликають жінок не виходити на площі", - зазначила La Repubblica.

Міжнародна реакція на зміну влади в Єгипті

Генсек ООН Пан Гі Мун оголосив вимогу "відновити громадянське правління в Єгипті у відповідності з принципами демократії" і звернувся з закликом до спокою, ненасильства, діалогу і стриманості.

"Військове втручання у ситуацію, на думку Пан Гі Муна, викликає у даному випадку особливу тривогу.

"Переворот у Єгипті тепер опинився у чутливій ситуації слідом за заявою армії про те, що вона призупинила дію конституції і призначила керівника Конституційного суду тимчасовим главою держави, і ці рішення не були прийняті президентом Мурсі", - наводить прес-служба слова генерального секретаря.

Президент США Барак Обама також висловив глибоку стурбованість у зв'язку з рішенням єгипетських військових відсторонити від влади президента Мурсі.

В заяві американського президента наголошується на необхідності якнайшвидшого повернення до цивільної форми правління в країні, при цьому Обама висловив надію, що армія зможе захистити права всіх єгиптян.

Окрім того, Держдепартамент США офіційно попередив співгромадян про небезпеку поїздок до Єгипту і наказав співробітникам посольства у Каїрі і сім'ям дипломатів покинути країну.

У Туреччині дали негативну оцінку зміні влади в Єгипті. Офіційний представник правлячої Партії справедливості і розвитку Хюсейін Челік зазначив, що "переворот підтримали і зовнішні сили", які не змогли взяти реванш у "Братів-мусульман", які прийшли до влади. Військові, за словами Челіка, можуть лише зашкодити економіці Єгипту.

Король Саудівської Аравії Абдалла ібн Абдель Азіз Аль Сауд, зі свого боку, привітав суддю Адлі Мансура з призначенням на посаду виконуючого обов'язки президента країни. "Ми молимо Бога, щоб він допоміг вам впоратися з тягарем відповідальності", - йдеться в листі саудівського монарха. !zn

Читайте також:

У результаті повалення режиму ісламістів в Єгипті на світових ринках подорожчали нафта і золото

Військові заборонили президенту Єгипту і його соратникам виїжджати з країни

Демонстранти в Каїрі розгромили і спалили штаб-квартиру правлячої партії

В Єгипті зібрали 22 млн підписів за відставку президента