Міжнародний кримінальний суд висунув звинувачення Монголії за те, що вона не виконала положень Римського статуту, який підписувала на добровільних умовах, і не співпрацювала з Судом щодо видачі особи, визнаної міжнародним злочинцем.
«24 жовтня 2024 року Палата попереднього провадження II Міжнародного кримінального суду («МКС» або «Суд») встановила, що, не заарештувавши пана Путіна, коли він перебував на її території, і не видавши його Суду, Монголія не виконала прохання Суду про співпрацю в цьому відношенні всупереч положенням Римського статуту («Статут»), тим самим перешкоджаючи здійсненню Судом своїх функцій та повноважень за змістом статті 87 (7) Статуту», - ідеться в повідомленні пресслужби МКС.
Палата підтвердила, що особистий імунітет, включно з імунітетом глав держав, не підлягає скасуванню в МКС, і відмова від нього не потрібна. Держави-учасниці та держави, що визнають юрисдикцію Суду, зобов'язані заарештовувати і видавати осіб, на яких видано ордери МКС, незалежно від їхнього офіційного становища або громадянства.
Також Палата підкреслила, що МКС діє незалежно від участі держави, розглядаючи серйозні міжнародні злочини. Згідно зі статтею 86 Римського статуту, всі держави-учасниці повинні повною мірою співпрацювати з Судом, щоб підтримати його мандат.
Палата далі нагадала, що Суд виконує функції, що відповідають загальним інтересам міжнародного співтовариства, здійснюючи юрисдикцію щодо найбільш серйозних міжнародних злочинів, які включають грубі порушення основоположних норм міжнародного права.
З огляду на серйозність відмови Монголії співпрацювати з Судом, Палата визнала за необхідне передати це питання на розгляд Асамблеї держав-учасниць.
Нагадаємо, у МЗС розкритикували Монголію через те, що вона не виконала ордер Гааги і не заарештувала диктатора Володимира Путіна під час його візиту на початку вересня, хоча є членом МКС. Там підкреслили, що цим країна розділила відповідальність за воєнні злочини російського очільника. А президент Володимир Зеленський згодом звинуватив Монголію в тому, що вона не поважає міжнародне право.