3 обговорює нову резолюцію для оголошення перемир'я в Сирії, відправки допомоги і початку мирних переговорів. Але чи змінять щось найщиріші благання дипломатів у Нью-Йорку для людей у східні Гуті?
Про це пише The Times, нагадуючи, що у Росії є право вето в Раді безпеки ООН, і вона продемонструвала, що готова ним користуватися в сирійському питанні. Реальність в тому, що великі держави захищають своїх клієнтів. В даному випадку, Росія вважає себе великою державою, а режим Башара Асада - її клієнт. Це не означає, що успішна резолюція буде гарантувати, що щось вирішальне дійсно зміниться.
Перемир'я в Сирії рідко призводили до зупинки насильства, швидше до його скорочення. Але навіть так вони служили цілям Асада. Зони деескалації, домовленості про які з'явилися рік тому, дали мирним мешканцям певну можливість дихнути. Але головним бенефіціаром від їх створення був Асад. Він зміг перебазувати свої сили, виступити проти курдів, яких підтримують США, в регіоні Дайр-ез-Заур і біля іракського кордону, а потім розвернутися і вдарити по опозиційним силам.
Асад переконаний, що успішно переміг у головній частині війни. Більше немає загроз для його правління у Дамаску. І рано чи пізно він зможе розчавити залишки опору. Навряд чи щось зміниться, якщо його змусять відкласти атаки на 30 днів, визначених у резолюції.
Доля територій на півночі Сирії, які контролюють курди за підтримки США, - це інша справа. Майбутнє регіону буде залежати від міжнародних переговорів. Тож Асад може допомогти Володимиру Путіну, а може й навіть Раджепу Таїпу Ердогану, зберегти обличчя, затягуючи обговорення з цього складного питання.
Але навіть якщо Асад відмовиться від перемир'я чи відправки належної допомоги в східну Гуту, навряд чи його за це буде критикувати Кремль. Асад знає, що Путін надто пов'язаний з його проектом, тому він не змінить тактику. Виживання сирійського президента залежало від російської підтримки. Але тепер він, коли Асад вижив, він більше не маріонетка Путіна. І ще не відомо, хто смикає за мотузочки.
У четвер, 22 лютого, Рада Безпеки ООН спробувала ухвалити резолюцію щодо 30-денного припинення вогню в Сирії, що дозволить доставити гуманітарну допомогу й евакуювати мирне населення, зокрема, зі Східної Гути. Однак Росія заблокувала цей документ, заявивши, що хоче внести в нього низку змін.
Як повідомлялося, щонайменше 368 осіб, у тому числі 150 дітей, загинули за п'ять днів бомбардувань у районах Східної Гути, яку контролюють повстанці, 1850 осіб отримали поранення.
У ЄС закликали міжнародне співтовариство вжити термінових заходів у зв'язку з погіршенням гуманітарної ситуації у низці районів Сирії, а також забезпечити доступ туди співробітників міжнародних гуманітарних організацій.
Глава дипломатії ЄС Федеріка Могеріні заявила, що Євросоюз проведе 24-25 квітня другу Брюссельську конференцію щодо Сирії та використає свої повноваження організатора, щоб сирійська криза залишалася в центрі уваги міжнародного співтовариства.