UA / RU
Підтримати ZN.ua

Переговори щодо Ірану в Женеві завершилися без прийняття угоди

Переговори в Женеві проходили три дні, і на останньому етапі до них приєдналися глави зовнішньополітичних відомств США, Франції, Великобританії та Росії.

На міжнародних переговорах у Женеві з атомної програми Ірану країн "шістки" (п'ять країн - постійних членів Радбезу ООН і ФРН) і Тегерану, всупереч великим очікуванням, так і не вдалося досягти угоди. Про це оголосив міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус.

"Женевські переговори дозволили домогтися прогресу, однак нам не вдалося досягти згоди, оскільки залишаються відкриті питання", - сказав Фабіус. Аналогічну заяву зробила верховний представник ЄС із зовнішньої політики і безпеки Кетрін Ештон.

У суботу, 9 листопада, зустріч "шістки" міжнародних посередників і представників Ірану затягнулася аж до ночі, однак обіцяного раніше "прориву" досягнуто так і не було.

Переговори в Женеві проходили три дні, і на останньому етапі до них приєдналися глави зовнішньополітичних відомств США, Франції, Великобританії та Росії.

Спочатку спостерігачі сприйняли це як ознаку того, що сторонам вдасться дійти згоди, але потім глава Держдепартаменту США Джон Керрі був змушений визнати, що між "шісткою" і Іраном все ще зберігаються суттєві розбіжності". Мова йде про зобов'язання Ірану частково припинити збагачення урану за умови, що Захід послабить економічні санкції.

Спостерігачі відзначають, що компромісу не вдалося досягти, головним чином, з-за більш жорсткою, ніж інші, позиції Франції. Ще до завершального раунду переговорів Лоран Фабіус попереджав про залишаються серйозні перешкоди на переговорах з Іраном. Він висловлював побоювання з приводу подвійної гри Ірану і підкреслював, що необхідно враховувати і стурбованість Ізраїлю та інших держав регіону.

Незважаючи на невдалий результат женевських переговорів, глава МЗС Ірану Мохаммад Джавад Зариф заявив, що він не відчуває розчарування. Він зазначив, що переговори були "дуже тривалими" і проходили "в хорошій атмосфері". "Ми співпрацюємо і, можливо, зможемо укласти угоду, коли зустрінемося знову", - сказав Зариф.

Переговори щодо атомної програми Ірану вирішено продовжити 20 листопада спочатку на рівні политдиректоров зовнішньополітичних відомств, а потім - знову на рівні глав МЗС.

Нагадаємо, напередодні чергового раунду переговорів про іранської ядерної програми Тегеран підготував пакет пропозицій, який дозволить знайти прийнятний для обох сторін варіант вирішення проблеми. У відповідності з ним Ісламська республіка відмовиться від збагачення збройового урану, якщо західні країни істотно пом'якшать режим санкцій, отрезавших Тегеран від світової фінансової системи і практично изолировавших нафтову галузь країни.

У той же час регіональні союзники США Ізраїль і Саудівська Аравія не приховують свого занепокоєння. В Ер-Ріяді і в Єрусалимі стверджують, що режим аятолл всього лише хоче скористатися відлигою у відносинах із Заходом, щоб довести до кінця ядерні розробки. !zn

Читайте також:

WSJ: Тегеран готовий відмовитися від збагачення урану в обмін на пом'якшення санкцій

Іран не має наміру вивозити запаси збагаченого урану за межі країни

Іран оголосив про готовність вирішити ядерну проблему в найкоротші терміни