Лондон і Брюссель сьогодні проведуть перший день формальних переговорів щодо Brexit, намагаючись дати конструктивний і упорядковий старт виходу Британії з ЄС, уникаючи гучних суперечок навколо великих політичних розбіжностях у поглядах сторін.
Британський представник Девід Девіс зустрінеться в Брюсселі з представником європейської сторони Мішелем Барньє для того, щоб розпочати складний процес, який затягнеться до листопада 2018 року. Про це сьогодні пише Financial Times.
Барньє вже публічно заявив про позицію ЄС з низки проблем, пов'язаним з Brexit, включно з правами громадян і британськими фінансовими зобов'язаннями. Але заради того, щоб не починати переговори з політичної суперечки, Девіс відсунув обговорення "щедрої" пропозиції залишити 3 мільйони мігрантів у Британії на наступну зустріч, яка відбудеться пізніше цього місяця.
Сьогодні ж ніяких великих зрушень очікувати не варто, так само як у найближчі тижні чи й навіть місяці. Суть в тому, щоб ЄС і Велика Британія сіли за стіл, обмінялися поглядами, практичними планами і встановили порядок денний перед більш детальними переговорами.
"Йдеться про побудову довіри, не більше", - сказав виданню неназваний дипломат з ЄС.
Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей в четвер також зустрінеться з лідерами Євросоюзу, щоб пояснити, як результати парламентських виборів вплинуть на її плани щодо ануляції членства. Її вислухають за чашкою кави, але дипломати наполягають, що це не буде епізодом переговорів. Як передбачає угода про ЄС, коли Мей завершить пояснювати ситуацію, її проведуть з кімнати для того, щоб лідери 27 країн-учасниць союзу змогли порадитися.
Британські чиновники кажуть, що збираються вступити в переговори з "високо піднятою головою". Перед першим днем переговорів Девіс заявив, що він з нетерпінням чекає розмови про "нове майбутнє".
"Хоча попереду ще довго дорога, наша мета чітка - глибоке і спеціальне партнерство між Великою Британією і Євросоюзом. Угода, якої не було в історії", - сказав він.
Але одним з найвиразніших аспектів першої зустрічі, схоже, стане якраз бажання уникнути конфронтації. Після сьогоднішньої розмови між Барньє і Девісом чиновники з обох боків поділяться на "робочі групи" для проведення переговорів. Ці маленькі команди з 4-6 учасників будуть працювати над технічною частиною розриву: громадянськими правами, фінансовими рішеннями, широкими юридичними проблемами, питаннями прикордонного контролю, зокрема в Північній Ірландії, а також проблеми атомної енергетики.
Після переговорів Барньє і Девіс дадуть офіційну прес-конференцію, тим самим формально запустивши процес Brexit через 82 дні після того, як Лондон заявив про своє бажання скористатися статтею 50 Лісабонської угоди і за 500 днів до формального дедлайну переговорів, які повинні закінчитися в листопаді 2018 року.
Нагадаємо, 8 червня в Британії відбулися дострокові парламентські вибори, ініційовані прем'єр-міністром Терезою Мей. Вона пояснила, що Сполучене Королівство потребує визначеності та стабільності. Крім того, за її словами, позачергові вибори повинні об'єднати британське суспільство перед проведенням переговорів щодо виходу країни з ЄС.
Однак результати виборів послабили позиції консерваторів: їм вдалося отримати 318 з 650 місць у Парламенті, тоді як раніше у них був 331 мандат. 262 депутати провели в парламент лейбористи, решта мандати дісталися представникам більш дрібних партій.
Детальніше про дострокові парламентські вибори у Британії, їх результати та наслідки читайте в матеріалі Віктора Константинова "Піррова перемога" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".