UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пентагон посилить відповідь Китаю та Росії в Арктиці

Регіон зіштовхується з ризиками, пов'язаними з "геополітичними і геофізичними" змінами.

Пентагон

Пентагон

США розширять свою військову готовність і спостереження в Арктиці з огляду на підвищений інтерес Китаю і Росії  до регіону в поєднанні з новими ризиками, спричиненими прискоренням кліматичних змін, йдеться в новому звіті Пентагону. Необхідно вжити заходів, "щоб Арктика не стала слабким місцем", оскільки танення льоду робить регіон більш доступним в економічному і військовому плані".

Серед пріоритетів: покращення нагляду за великим регіоном, дослідження космічних систем попередження про ракетні загрози, глибша координація в рамках НАТО та з Канадою через Командування аерокосмічної оборони Північної Америки, а також покращення супутникового зв'язку та обміну даними.

Пентагон також зазначає, що необхідно поліпшити моделювання та прогнозування швидкозмінного середовища, щоб підготуватися до можливих бойових дій у дедалі непередбачуваних умовах на півночі. Пентагон підкреслив стурбованість "зростаючим зближенням" між Китаєм і Росією, двома головними конкурентами Вашингтона у сфері національної безпеки.

Читайте також: Арктика у вогні: регіон охопили одні з найсильніших пожеж у сучасній історії

"Танення арктичних льодовиків відкриває нові судноплавні шляхи та привертає підвищений інтерес і активність як з боку Китайської Народної Республіки, так і з боку Росії. Китай є єдиним стратегічним конкурентом, який має дедалі більше засобів для зміни міжнародного порядку, в той час, як Росія продовжує становити загрозу безпеці й стабільності в регіоні", — заявила Кетлін Хікс, заступник міністра оборони США, під час брифінгу 22 липня.

Вторгнення Росії в Україну ізолювало її від семи інших країн, що оточують Арктику, всі з яких зараз є членами Організації Північноатлантичного договору, і зробило її більш залежною від Китаю, який переслідує свій власний порядок денний в регіоні. Арктичні країни Північної Америки і Європи також зіткнулися з новими загрозами — від глушіння GPS до ймовірних шпигунських повітряних куль.

Згідно з даними Пентагону, Китай експлуатує в регіоні три криголами для проведення як цивільних, так і військових досліджень і випробовує безпілотні підводні апарати й літаки, придатні для польотів в полярних умовах.

Читайте також: Винне глобальне потепління: в Арктику пробираються небезпечні квітучі водорості

Росія продовжує інвестувати в нову військову інфраструктуру і відновлювати об'єкти радянської епохи в регіоні. Крім того, її Північний флот базується на Кольському півострові разом з балістичними ракетами підводних човнів.

Про те, що спільного між російсько-українською війною та таненням арктичної криги пише Олексій Їжак у статті "Не лише Україна: зіткнення Росії та НАТО намічається ще в одному місці".