Вдалені від хаосу вашингтонських суперечок про політику щодо Росії, віце-президент США Майк Пенс цього тижня зробив надзвичайно чіткі і послідовні заяви під час візиту в країни Східної Європи. Він хвалив старі союзи і запевняв, що Америка готова захистити демократичні країни від агресорів. Нажаль, ці настрої не розділяє той, на кого Пенс працює у Білому домі.
Про це в редакційній статті пише лояльне до Демократичної партії видання New York Times, нагадуючи, що у вівторок Пенс похвалив Грузію за розвиток демократії після падіння СРСР, при цьому зауваживши, що танки Росії досі стоять у Південній Осенії. Хоча минуло 9 років після російського вторгнення і анексії регіону.
"Ми з вами. Ми стоїмо на вашому боці", - запевнив Пенс.
Днем раніше в Таллінні він сказав лідерам Естонії, Литви і Латвії, які входять в НАТО, що США твердо стоять за статтею 5 статуту альянсу, в якій йдеться про спільну оборону, а також відкидають "будь-які спроби застосувати силу, погрози, залякування чи згубні впливи проти країн Балтії чи інших членів альянсу".
Пенс не лишив сумнівів, що він вважає НАТО "важливішим зараз, ніж будь-коли після падіння комунізму" чверть століття тому.
"Жодна загроза не здається більшою в Балтії, ніж спектр агресивних дій нашого непередбачуваного сусіда на сході", - сказав віце-президент США, звинувативши Росію у спробах перекреслити міжнародні кордони силою, підірвати демократичні і суверенні країни і розділити вільні народи Європи, натравивши їх один проти одного.
Судження і заяви віце-президента Пенса відображають традиційні погляди Америки на Росію. На тлі зростання російської агресії і погіршення відносин між Москвою і Вашингтоном, його поїздка, так само як і візит міністра оборони і Держсекретаря США в Україну раніше, посилає дуже важливий сигнал союзникам і партнерам, які живуть в тіні Росії.
Більшість членів адміністрації у Вашингтоні, які відповідають за безпеку, теж вважають Москву головним ворогом, так само, як і Пенс. Їхні страхи посилює намір Кремля відправити 100 тисяч військ до східних кордонів НАТО до кінця літа. І це найбільш масштабне розгортання військ за весь час, яке ініціював президент Володимир Путін.
Пенс у Східній Європі запевняв своїх слухачів, що він говорить також і від імені президента Дональда Трампа. Але слова не роблять це твердження реальним. Трамп продовжує підривати такі запевняння непослідовною політикою, яку Путін і союзники можуть сприйняти як слабкість чи невизначеність. А це зовсім не в інтересах США.
В Польщі нещодавно Трамп заявив про готовність США виконати статтю 5 статуту НАТО. Але чи можна вірити президенту, який сказав ці слова вимушено, під тиском і після місяців агресивної до НАТО риторики?
Пенс сказав у Грузії, що США підтримують заяву НАТО від 2008 року про те, що кавказька країна одного дня стане членом альянсу. Але щодо цього теж є сумнів, чи буде Трамп ризикувати подальшим погіршенням його відносин з Путіним, виконуючи цю обіцянку.
Видання зауважує, що підозри щодо ставлення Трампа до Росії зростають з дня, коли розвідувальні управління США звинуватили режим Путіна у втручанні у американські вибори. Трамп досі ніяк не відреагував на рішення російського президента скоротити штат посольства і консульств США на 755 працівників. Крім того, Москва відібрала два об'єкти нерухомості у американської дипломатичної місії. А американський президент досі нічого не сказав про ці дії. Крім того, на думку видання, Трамп підозріло затягує з підписанням законопроекту Конгресу про запровадження більш жорстких санкцій проти Росії.
Раніше видання Sueddeutsche Zeitung писало, що у Пенса, схоже, є амбіції замінити Трампа на чолі США. Він став першим віце-президентом в історії, який організував свою політичну організацію, яка вже почала збирати кошти на передвиборчу кампанію. Також Пенс став популярнішим серед республіканців, ніж Трамп. Хоча вголос про це зараз ніхто не говорить.
Раніше повідомлялося, що у Конгресі США зареєстрували законопроект про імпічмент Трампа. Нинішнього президента США звинувачують на основі статті "Перешкоджання правосуддю", яку прийняли 27 липня 1974 року стосовно екс-президента США Річарда Ніксона. В документі йдеться, що Трамп перешкоджає правосуддю під час розслідування федеральними органами можливого втручання Росії у вибори 2016 року.