Парламент Македонії ратифікував домовленість з Грецією про зміну назви країни на "Республіку Північна Македонія". Угоду з Афінами підтримала більшість членів парламенту - 69 осіб. Члени опозиційної "Демократичної партії македонської національної єдності" відмовилися голосувати.
Тепер в країні має відбутися референдум, на якому македонці зможуть проголосувати на підтримку або проти перейменування. Його планують провести восени цього року.
Напередодні у міністерстві внутрішніх справ Македонії повідомили про затримання мінімум 25 протестуючих проти зміни назви країни. Під час демонстрацій було поранено сім співробітників правоохоронних органів.
У свою чергу, в Греції на вулиці вийшли близько 4 тисяч протестувальників, які також незадоволені підписанням угоди про перейменування Македонії. У ході протестів були поранені 12 осіб.
Нагадаємо, 17 червня міністри закордонних справ Греції і Македонії Нікос Кодзіас і Нікола Димитров, а також спецпредставник ООН Метью Німіц підписали угоду про перейменування Македонії на Республіку Північна Македонія.
12 червня прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв заявив про те, що Скоп'є й Афіни досягли згоди щодо нової назви країни. Однак президент Македонії Георге Іванов заявив про те, що не підписуватиме угоду про перейменування країни. За словами Іванова, угода про перейменування Македонії містить занадто багато поступок Греції.
Суперечка про назву Македонії тривала понад 25 років. Греція вимагала змінити назву сусідньої країни, щоб уникнути плутанини з однойменним грецьким регіоном. Скоп'є також застерігали від територіальних претензій на всю історичну Македонію. Через суперечку Афіни блокували вступ Македонії до Євросоюзу і НАТО.
Як повідомлялося, Єврокомісія визначила 2025 рік крайньою датою наступної хвилі розширення ЄС. Сербія та Чорногорія вже ведуть переговори про вступ до Євросоюзу, Боснія та Косово претендують на статус кандидата в члени ЄС. Євроінтеграцію Македонії стримувала суперечка з Грецією через назву країни. Для Сербії проблемою є необхідність визнання незалежності Косова.
Детальніше про стратегію Європейського Союзу щодо балканських країн читайте у матеріалі Тараса Качки "Новий оптимізм для Балкан" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".