Падіння рубля у понеділок, 15 грудня, на 11% є катастрофою для Росії, але його наслідки можуть відчути і поза країни через непередбачуваність російського президента Володимира Путіна, пише Джеффрі Сміт у виданні The Time.
Російський рубль тане швидше, ніж ви можете сказати: "Володимир Володимирович", пише автор.
Враховуючи положення президента Володимира Путіна як нового "опудало Заходу", спокуса радіти різкому падінню економічного впливу його режиму велике.
Автор стверджує, що ситуація з економікою не змусить Росію зробити якісь поступки Україні. Навпаки, говорить Сміт, з посиленням економічного тиску кремлівська пропаганда буде ще сильніше проштовхувати ідею, що "вина лежить на злому Заході, який заперечує священне право Росії по народженню на Крим".
Як зазначає автор, фінансова криза в Росії буде мати значні негативніші наслідки, ніж в Україні. Оскільки західним банкам доведеться списати більше кредитів, а західними компаніями потрібно буде списувати більше інвестицій.
На думку автора, зростання курсу рубля вплине на подорожчання продуктів харчування для росіян, витрати на які складають більше 30% їх доходів після сплати податків.
Більш того, оскільки 80% вкладів фізичних осіб зберігаються в рублях, девальвація означає, що зібрані виборцями Путіна накопичення зникнуть. "Це рецепт соціальної нестабільності, він набагато більш значний, ніж столичні акції протесту середнього класу в 2012 році", - зазначив автор.
На його думку, Путін спробує відвернути громадськість, заглиблюючись в зовнішньополітичну авантюру. Наприклад, влітку російський лідер подставив під сумнів державність Казахстану.
"Але що зробить авторитарний лідер в пошуку виходу з такої ситуації? Відступить або візьметься за репресії?", - задається питанням Сміт.
Автор не виключає, що наслідки можуть бути сумними і для Росії, і для всього світу. "Єдиним виходом для усунення Путіна може бути палацовий переворот", - говорить Сміт.
Російська економіка приречена, пише у вівторок, 16 грудня, The Washington Post. Росія - не стільки економіка, скільки бізнес з експорту нафти, який субсидіює все інше. Дешева нафта означає для російських компаній меншу кількість доларів, які можна поміняти на рублі. Знижується попит на рублі, їх ціна падає. А санкції за вторгнення Росії в Україну посилили доларовий дефіцит в РФ.