UA / RU
Підтримати ZN.ua

Отруїти Скрипаля міг тільки навчений спеціаліст, знайомий із хімічною зброєю – NYT

Британські чиновники вважають, що таке показове отруєння мало стати посланням для інших, які надумали б працювати із Заходом.

Слідство в Великобританії вважає, що отруйну речовину могли нанести на ручку вхідних дверей у будинку екс-співробітника ГРУ Сергія Скрипаля. Це, у свою чергу, свідчить про роботу спеціаліста з хімії, пише The New York Times.

Британські чиновники, які розслідують отруєння Скрипаля, вважають цю операцію настільки ризикованою, що навряд чи вона була виконана без згоди Кремля.

Оскільки нервовий агент настільки сильний, то завдання міг виконати тільки навчений спеціаліст, знайомий із хімічною зброєю. Британські американські офіційні особи скептично відносяться до того, що провести таку ризиковану операцію могли незалежні суб'єкти чи отримати агент без згоди на найвищому рівні російської влади.

Експерти цю думку розділяють. Так, незалежний експерт із хімічної зброї Річард Гатрі вважає, що подібна процедура вимагає глибокого знання основ хімічних процесів. На його думку, нервово-паралітичну речовину необхідно нанести таким чином, щоб вона залишилася на ручці дверей і з високою ймовірність потрапила на шкіру рук після контакту.

Крім того, оброблений отруйною речовиною предмет не має викликати підозр, зазначає почесний професор токсикології університету Лідса Аластер Хей.

"Якщо людина береться за змочену отрутою ручку двері, у неї не має виникнути думки про можливу спробу отруєння", - стверджує професор.

Крім того, британські офіційні особи вражені символікою нападу на Скрипаля, я також його ефективністю. Було багато способів вбити колишнього шпигуна, зокрема, могли підлаштувати якусь аварію. Однак вбивці знали, що нервовий агент буде ідентифіковано, і що його пов'яжуть із Росією. Однак це отруєння мало стати страшним посланням для інших, як могли думати про те, щоб працювати чи інформувати Захід.

Раніше британська поліція прийшла до висновку, що колишнього розвідника РФ Сергія Скрипаля та його доньку Юлію отруїли нервово-паралітичною речовиною в їх будинку в Солсбері. Найбільшу її концентрацію знайшли біля вхідних дверей.

5 березня в британському Солсбері з сильним отруєнням був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль та його дочка. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, що працювали на місці події. За даними слідства, проти Скрипалів було використано нервово-паралітичну речовину "Новачок" російського виробництва.

Британія зажадала від Росії протягом доби пояснити появу речовини на території Королівства, але так і не отримала відповіді. Росія будь-які звинувачення на свою адресу традиційно заперечує.

У відповідь на отруєння у Солсбері, британським урядом було прийнято низку контрзаходів, зокрема, вислані з країни 23 російських дипломата.

На сьогоднішній день до рішення Великобританії, яка спочатку оголосила про вислання російських дипломатів зі своєї території, приєдналися близько 30 20 країн. Таким чином, наразі висилка торкнеться більше 150 російських дипломатів.

Влада РФ пообіцяла, що буде керуватися принципом взаємності у питанні відповіді на вислання російських дипломатів з країн Євросоюзу, США, Канади та України. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков повідомив, що остаточне рішення про дії у відповідь прийме Володимир Путін.

Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля читайте в матеріалі Олександра Хари "Токсична Росія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".