UA / RU
Підтримати ZN.ua

ООН вимагає від Росії розслідування повідомлень про катування Дадаєва

В ООН вважають, що російська влади повинна забезпечити розслідування можливих катувань "незалежним органом".

Комітет ООН з прав людини вимагає від Росії розслідувати твердження арештованого Заура Дадаєва про те, що той під тиском зізнався у вбивстві опозиційного політика Бориса Нємцова.

Напередодні в московському суді колишній сержант внутрішніх військ МВС Чечні Дадаєв відмовився від свідчень, поставивши під сумнів основну версію, покладену в основу розслідування політичного вбивства під стінами Кремля, став найгучнішим за 15 років президентства Володимира Путіна.

Комітет ООН з прав людини, що складається з 18-ти експертів, які обираються раз на чотири роки, в опублікованій в четвер доповіді висловив стурбованість повідомленнями про катування Дадаєва.

"Комітет... залишається занепокоєним повідомленнями про те, що катування і погане поводження, у тому числі з метою добитися зізнань, як і раніше широко практикуються, і з занепокоєнням відзначає останні звинувачення в тому, що пан Заур Дадаєв та інші підозрювані зізналися у вбивстві опозиційного лідера Бориса Нємцова під тортурами", - сказано в доповіді.

На думку авторів документа, російська влада повинна забезпечити розслідування можливих катувань "незалежним органом", ухвалення проти порушників "адекватних санкцій", а також виділення компенсацій жертвам катувань та поганого поводження.

Експерти ООН також закликали Росію до дій, спрямованих на запобігання тортур, злочинів на ґрунті расизму та інших порушень прав людини. Вони висловилися проти законів, які обмежують свободу преси та інтернету, а також спрямованих проти сексуальних меншин та неурядових організацій.

Комітет нагадав Москві про підписані нею пакти ООН, заявивши, що порушниками цих зобов'язань виступають проросійські бойовики на сході України, влада Чечні і анексованого Криму.

Читайте також: Слідство у справі про вбивство Нємцова зайшло в глухий кут - російських опозиціонер

Раніше підозрювані у вбивстві Бориса Нємцова вкотре поскаржилися правозахисникам на незаконні методи слідства.

Борис Нємцов був застрелений у ніч на 28 лютого на Великому Москворецком мосту. Вбивця імовірно під'їхав до нього на авто і вистрілив шість разів з боку спини, чотири кулі потрапили у політика, який помер на місці.

8 березня в Москві заарештували п'ятьох підозрюваних у вбивстві Нємцова. В цей же день суддя Наталія Мушникова при оголошенні постанови про арешт повідомила, що Дадаєв визнав, що причетний до вбивства Нємцова. Того ж дня стало відомо, що в Грозному на гранаті при затриманні підірвався Біслан Шаванов, який також підозрювався в причетності до вбивства Нємцова. Пізніше Дадаєв заявив, що його змусили дати свідчення з визнанням провини в обмін на звільнення його товариша Руслана Юсупова. 12 березня підозрювані у вбивстві Нємцова оскаржували свій арешт.