Експерти Організації Об'єднаних Націй заявили про стурбованість через порушення прав людини в Центральноафриканській Республіці, до яких причетні російські найманці з так званої ПВК Вагнера.
Заява ООН опубліковано 31 березня, пише Радіо Свобода.
За словами представників ООН, вони "отримали й продовжують отримувати повідомлення про серйозні порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, винуватцем яких є приватний військовий персонал, який діє спільно зі збройними силами ЦАР, а в деяких випадках - з миротворцями ООН".
Відзначається, що серед ймовірних скоєних злочинів - масові страти без належного судового розгляду, довільні затримання, тортури, викрадення, насильницьке переміщення цивільних осіб, нападу на цивільні об'єкти та агресія проти представників гуманітарних організацій.
До цього, як стверджується, причетна так звана ПВК Вагнера, ймовірно контрольована бізнесменом Євгеном Пригожиним, який, за повідомленнями ЗМІ, входить до найближчого оточення президента РФ Володимира Путіна.
Також в доповіді фігурують дві російські структури: підсанкційна Lobaye Invest, що спеціалізується на золоті та діамантах, і Sewa Security Services, яка забезпечує охорону президента й інших високопоставлених ЦАР.
Зараз верховний комісар ООН з прав людини розслідує кілька інцидентів. Один з них стався в грудні, коли російські найманці і військовослужбовці армії ЦАР відкрили вогонь по автомобілю, який не зупинився на контрольно-пропускному пункті в префектурі Уака: тоді загинули три людини й 15 були поранені. Крім того, росіяни взяли участь у нападі на мечеть в місті Бамбарі. Видання розглядає цю історію як спробу організувати в ЦАР стратегічний центр військ в інтересах Кремля. Російська сторона заперечує звинувачення.
Раніше повідомлялося, що брат сирійця, якого у 2017 році катували та по-звірячому вбили російські найманці ПВК "Вагнер", вимагає від Росії порушити кримінальну справу про вбивство.
Сирійця розчленували російські найманці, записуючи це на відео, а його брат передав до Слідчого комітету РФ докази провини ПВК "Вагнер".
Частина інформації і доказів правозахисникам надала російська "Новая газета", яка першою опублікувала відео жорсткого вбивства і проводила власне розслідування.
Також раніше повідомлялося, що за даними ZN.UA з Офісу президента України, де спостерігають за роботою Bellingcat над розслідуванням про провал операції із затримання групи "вагнерівців", час виходу фільму про них може бути перенесено.
В Україну прибула знімальна група з автором фільму Христо Грозєва. Будуть записані інтерв'ю з рядом осіб, що входять в оточення експрезидент України Петра Порошенка. У їх числі і один з народних депутатів України, активно коментував зрив операції по затриманню «вагнерівців». Але головне - під час дознімання командою Bellingcat буде записана позиція Офісу президента Володимира Зеленського.
Детальніше про те, чому Зеленський так боїться розслідування Bellingcat про провал операції із затримання російських "вагнерівців", читайте в статті Володимира Кравченка "Дуже страшне кіно".