Омікрон — узагальнюючий термін для кількох близькоспоріднених мутацій коронавірусу SARS-CoV-2, найпоширенішим з яких є підвид BA.1. Однак усе більше країн, особливо Азії та Європи, повідомляють про збільшення випадків зараження Омікроном BA.2, розповідає BBC.
Хоча BA.2 має вищу частоту передачі, ніж попередні мутації коронавірусу, поки немає даних, які б свідчили про те, що він викликає серйозніші ускладнення.
Що означає ВА.2?
Коли віруси мутують у нові варіанти, іноді вони розщеплюються або розгалужуються на підваріанти. Штам Дельта, наприклад, включає 200 різних варіацій.
Те ж саме сталося з Омікроном, до якого входять підвиди BA.1, BA.2, BA.3 і B.1.1.529.
Більшість випадків захворювання викликані варіантом BA.1. За даними ВООЗ, станом на 25 січня майже 99% поданої до глобальної бази даних GISAID вірусної ДНК було ідентифіковано саме як цей різновид мутації вірусу.
Хоча BA.1 і BA.2 схожі, між ними різниця в 20 мутацій. Де саме виник підваріант BA.2 невідомо, але вперше його виявили на Філіппінах у листопаді.
Де ВА.2 поширений?
Субваріант Омікрону вже виявили в 57 країнах. У деяких з них на мутацію BA.2 припадає більше половини підтверджених випадків цього штаму.
У певних місцях збільшення зареєстрованих випадків підваріанта було різким.
За даними Державного інституту сироватки Данії (SSI), уже в січні кількість інфікування BA.2 зросла й становила близько половини зареєстрованих випадків COVID-19 у країні.
За словами молекулярного біолога Біджая Дакала, Індія – ще одна держава, де BA.2 швидко витісняє варіанти Дельта й Омікрон BA.1. Новий підвид вірусу вже став домінуючим у кількох штатах і, імовірно, саме він нещодавно спричинив третю хвилю інфекцій у країні.
Департамент охорони здоров’я Філіппін (DOH) повідомив, що субваріант BA.2 переважав у зразках, які він отримав наприкінці січня.
Також понад 1000 підтверджених випадків BA.2 було виявлено в Англії, де британські органи охорони здоров’я визначили його як «варіант під розслідуванням», підкреслюючи, що підвид досліджується, але поки не викликає значної стурбованості.
За словами Директора з COVID-19 Агентства охорони здоров'я Великої Британії доктора Міри Чанд, інфікування BA.2 в Німеччині також трапляється частіше, ніж BA.1 чи Дельтою.
Чи розповсюджується BA.2 швидше?
Дослідження 8 500 домогосподарств і 18 000 осіб, проведене Данським SSI, показало, що частота передачі BA.2 істотно більша, ніж BA.1. Також аналіз довів, що підваріант BA.2 краще ухиляється від вакцин, однак у щеплених людей все ще менше шансів заразитися чи стати посередниками з інфікування.
Інше британське дослідження також виявило більш високі темпи передачі BA.2 порівняно з BA.1. Проте попередня оцінка не виявила жодних доказів того, що вакцини будуть менш ефективними проти симптоматичного захворювання для будь-якого з підваріантів.
ВА.2 небезпечніший?
Немає даних, які б припускали, що BA.2 призводить до більш тяжкого захворювання, ніж попередні підваріанти Омікрон.
«Дивлячись на інші країни, де зараз переважає BA.2, ми не бачимо жодного більшого зростання госпіталізації, ніж очікувалося», – каже доктор ВООЗ Борис Павлін.
Професор біології обчислювальних систем і директор Інституту генетики UCL Франсуа Баллу вважає, що BA.1 і BA.2 можна розглядати як два епідеміологічно значною мірою еквівалентні субваріанти Омікрону.
Як і з попередніми мутаціями, експерти переконані, що вакцини залишаться високоефективними проти важких захворювань, госпіталізації та смерті.
«Поки що немає достатніх доказів, щоб визначити, чи BA.2 викликає важчу форму захворювання, ніж Омікрон BA.1. Ми повинні залишатися пильними та продовжувати вакцинуватись. Нам усім слід робити тести на коронавірус, якщо з’являються симптоми», – стверджує доктор Чанд.
Раніше повідомлялося, що Кабінет Міністрів України 2 лютого розширив програму з виплати однієї тисячі гривень вакцинованим "єПідтримка" на підлітків віком від 14 років.