UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Омікрон» атакує: що відомо про новий штам, найпоширеніші симптоми захворювання

У світі продовжуються дослідження із вивчення нового варіанту COVID-19.

Україну не оминув новий штам «Омікрон», що поширюється світом більш стрімко, ніж попередній варіант коронавірусу «Дельта». У Міністерстві охорони здоров’я повідомили про особливості штаму «Омікрон», його симптоми та ризик повторного зараження.

Що наразі відомо про «Омікрон»

Вчені у світі продовжують вивчати штам «Омікрон», але вже є деякі дані про нього. Згідно із попередніми результатами досліджень Центрів з контролю та профілактики захворювань у США (CDC), «Омікрон» характеризується більшою контагіозністю (заразністю), ніж штам «Дельта». Змінився й інкубаційний період – у нового штаму він скоротився до трьох діб.

Повідомляється, що «Омікрон» більш часто спричиняє зараження коронавірусною інфекцією всередині родини у порівнянні з «Дельта»-варіантом.

У деяких поодиноких дослідженнях зазначається, що інфікування «Омікроном» охоплює быльш молодших осіб – середній вік становить 30,8 року. При зараженні штамом «Дельта» середній вік хворих становив – 38,3 року.

«Омікрон» збільшує ризик реінфекції (повторного зараження), йдеться у дослідженні вчених з Південної Африки, яке вони оприлюднили на сервісі препринтів Medrxiv. Для штаму «Дельта» він складав близько 2,5%, а для «Омікрону» – 13% (у понад п’ять разів вище).

Попередньо, «Омікрон» є у 2,9 раза більш заразний, ніж «Дельта». У країнах, де виявили інфікування новим штамом, на рівні спільноти відбувається подвоєння випадків зараження у 1,53 дня.

У МОЗ зазначили, що наразі немає даних для оцінки будь-яких змін у тяжкості захворювання, яке викликає «Омікрон». За попередньою інформацією, у хворих не спостерігається нових невизначених симптомів.

У відомстві додали, що у порівнянні з «Дельта»-варіантом, випадки захворювання на «Омікрон» мають на 15-20% менший ризик будь-якої госпіталізації та на 41% менший ризик госпіталізації з перебуванням протягом однієї або більше ночей у медзакладі.

Читайте також: В Україні можуть призупинити планові госпіталізації через коронавірус – Ляшко

Симптоми штаму «Омікрон»

У МОЗ повідомили, що у хворих, які інфікувалися новим варіантом коронавірусу «Омікрон», найчастіше спостерігаються такі симптоми:

У відомстві підкреслили, що наразі немає істотних відмінностей симптомів від «Дельта»-варіанту, що домінує в Україні. При інфікуванні «Дельтою», разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається:

Читайте також: МОЗ готується до нової хвилі COVID-19 через штам "Омікрон"

В чому особливість нової хвилі коронавірусу

Головна інфекціоністка, заслужена лікарка України Ольга Голубовська повідомила, що ключовою особливість «омікронової» хвилі коронавірусу є її нашарування на хвилю штаму «Дельта».

«Особливістю «омікронової» хвилі COVID-19 є нашарування на варіант «Дельта», який не повністю пішов тобто ці два збудники зараз циркулюють одночасно, викликаючи вже підвищення рівня захворюваності та госпіталізацій», – наголосила вона.

Інфекціоністка зазначила, що наразі йде накопичення вірусу у популяції, більшість членів якої є імунними, і згідно із закономірностями епідеміологічного процесу, після адаптації збудника до нових умов, в Україні спостерігатиметься надзвичайно різкий підйом захворюваності, як це відбувається в інших країнах.

Голубовська додала, що для штаму «Омікрон» характерне менше число важких випадків захворювання.

«Відомо, що цей варіант протікає з меншою кількістю важких та критичних випадків, залученням дітей, але це характерно для популяції загалом», – доповнила вона.

Читайте також: У Пекіні за три тижні до старту Олімпіади-2022 виявили перший випадок зараження "омікроном"

Також лікарка рекомендувала не забувати про раннє лікування захворювання та необхідність підготовки госпітальних баз.

«На індивідуальному рівні рекомендації мають залишатися колишніми – не забувати про раннє лікування, зокрема, противірусну терапію (ПВТ), бо кожній конкретній людині, яка має важку форму COVID-19, зовсім не цікаво, що загалом таких тяжких випадків стало менше. Крім того, знову треба готувати госпітальні бази та намагатися госпіталізувати групи ризику до настання дихальної недостатності для введення противірусного препарату», – резюмувала вона.

Нагадаємо, що в Україні вже розпочався новий спалах коронавірусу, епіцентром якого є західні області. Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.