Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, який стверджує, що його країна не є союзником РФ у війні з Україною, заявив, що практично повна залежність держави у сфері безпеки від Російської Федерації була стратегічною помилкою. Про це політик сказав в інтерв'ю італійському виданню La Repubblica, опублікованому третього вересня. Вірменія є членом очолюваного РФ військового альянсу Організації договору колективної безпеки (ОДКБ).
«Архітектура безпеки Вірменії на 99,999% була пов'язана з Росією, зокрема й у сфері придбання зброї та боєприпасів. Але сьогодні, коли Росія потребує зброї та боєприпасів, зрозуміло, що навіть якби вона захотіла, РФ не змогла б забезпечити потреби Вірменії у сфері безпеки. Цей приклад має показати нам, що у сфері безпеки залежність чи прив'язка лише до одного центру самі по собі є стратегічною помилкою», – сказав Пашинян, уточнивши, що Вірменія зараз робить «невиразні спроби диверсифікувати нашу політику у сфері безпеки», передає Armenia Today.
Вірменський прем'єр стверджує, що російські партнери заявляють Єревану, що Захід підштовхує Вірменію до витіснення Росії із країни. Але, якщо судити з тих дій, які РФ робить або не робить у Вірменії, вона сама йде з регіону.
Пашинян сказав, що раніше «ми бачили ситуації, коли за один день, місяць чи рік РФ залишала і йшла з Південного Кавказу… той же сценарій може повторитися, одного разу ми просто прокинемося і побачимо, що Росії тут немає».
За словами прем'єра Вірменії, російські миротворчі сили в Нагірному Карабаху не виконують своєї місії за тристороннім договором від 9 листопада 2020 року, і Лачинський коридор наразі не перебуває під контролем миротворців.
«Причин може бути дві: або РФ не може, або не хоче зберігати контроль над Лачинським коридором. І те, й інше, на наш погляд, є проблематичним», – сказав Пашинян, уточнивши, що росіяни «десь вони не хочуть, десь не можуть».
Нагадаємо, що у травні Пашинян заявив, що «Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності один одного, і на цій основі ми досить добре просуваємося до врегулювання наших відносин». Раніше Пашинян заявив, що його країна після багаторічного конфлікту готова визнати Нагірний Карабах територією Азербайджану.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв також допустив підписання мирного договору з Вірменією: «Є можливість для виходу на мирну угоду з огляду на те, що Вірменія визнала Карабах частиною Азербайджану».