У британському графстві Кент знайшли документи, які стосуються проходження есмінця Королівського флоту HMS Defender біля берегів окупованого Росією Криму, повідомляє агентство BBC із посиланням на папери, позначені грифом «Таємно».
Пакет обсягом 50 сторінок містить документи, електронні листи і презентації PowerPoint. Частина паперів стосується оцінки можливої реакції Росії на прохід корабля через територіальні води України 23 червня.
Місія «Op Ditroite» описується як «мирний прохід через українські територіальні води». Але в Міноборони Великої Британії розглядали варіант агресивної реакції РФ і готувалися до нього.
Так, був розроблений альтернативний «безпечний» маршрут переходу з Одеси до Батумі. А серед можливих дій у відповідь окупантів виокремлені три варіанти: від «безпечні, професійні» до «небезпечні, непрофесійні».
Крім того, британські військові подбали про інформаційну складову операції. Передбачаючи спроби Кремля показати світові власну версію подій, з «припиненням порушення держкордону», у британському Міноборони зайнялися формуванням «сильної і законної версії», частиною цієї підготовки стало перебування на борту корабля журналістів BBC і Daily Mail, які опублікували відео з місця подій.
«Виявлені в Кенті документи підтверджують, що перехід був продуманим рішенням британського уряду, покликаним продемонструвати підтримку України, попри можливі ризики», - йдеться в матеріалі.
Операція стала своєрідним використанням військового корабля для досягнення дипломатичних цілей. Але не для того, щоб «подражинти російського ведмедя» (цей вислів у документах не зустрічається), а для того, щоб нагадати РФ про свободу судноплавства в Чорному морі та послати новий чіткий сигнал підтримки суверенітету України після окупації Криму Росією в 2014 році.
Уряд країни проводить розслідування обставин, за яких секретні документи опинились на автобусній зупинці. У самому оборонному відомстві обмежилися заявою про те, що документи загубив один зі співробітників.
Нагадаємо, У Міноборони РФ стверджували, що британський есмінець начбито порушив «кордон Росії», тому кораблі берегової охорони відкривали у його напрямку вогонь, а бомбардувальники Су-24 виконали «попереджувальне бомбометання» за курсом. В операції брали участь два кораблі і 20 літаків.
Російську версію спростували Велика Британія і США, агентство BBC опублікувало відео з борту корабля, на якому видно, що стрілянина в напрямку есмінця не велась, звуків пострілів і вибухів не чути. Але, Росія продовжує наполягати на власному трактуванні подій 23 червня.
У Міністерстві оборони України збройний інцидент в територіальних водах України вважають серйозним порушенням міжнародного права. Військово-політичним керівництвом України, у взаємодії із союзниками, формується позиція стосовно цього питання.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав інцидент підтвердженням агресивної і провокаційної політики РФ у Чорному і Азовському морях. Саме тому Україні потрібна якісно нова взаємодія НАТО з Україною в Чорному морі, вважає міністр.
Міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес і прем'єр-міністр Борис Джонсон нагадали РФ про окупацію Криму і заявили про те, що Королівському флоту не завадять ходити в територіальних водах України, оскільки такі дії не порушують міжнародне законодавство.