Європейським країнам слід терміново вивчити уроки кризового менеджменту та стримування для захисту від загроз з боку російського президента Володимира Путіна, пише видання The Wall Street Journal.
"Холод" нової холодної війни розповзається по всій Європі, зазначає автор статті. У розірваній авантюризмом Путіна Україні зберігається крихке перемир'я, і зростають побоювання нового нападу на ключовий портове місто Маріуполь. На День Незалежності Естонії 24 лютого в Нарві святкування проходило з демонстрацією могутності НАТО.
У той же день російські війська провели навчання за участю 1500 десантників у Пскові. У цей же час Литва заявила про плани відновити військову службу, заявивши про "зростаючої агресивності", а Норвегія перебудовує свої збройні сили для забезпечення більш швидкого реагування на російські погрози.
Днями раніше міністр оборони Великобританії Майкл Фаллон попереджав про "реальну і справжню небезпеки для країн Балтії. У Москві, пов'язані з Кремлем експерти обговорюють, чи буде "виграна"ядерна війна, а в цей час лідера опозиції Бориса Нємцова вбивають, нагадує видання про низку останніх подій.
Згідно свіжому звіту European Leadership Network, більшість членів НАТО не в змозі виконати свої обіцянки і підвищити витрати на оборону. Встановлено, що шість ключових країн Альянсу, зокрема Німеччина, скорочують бюджети на оборону.
Бюджетів зростають у прифронтових державах, таких як Латвія, Литва і Польща. Але тільки одна країна - Естонія - з її витратами на оборону менше $ 500 млн у цьому році буде відповідати вимогам, висунутим НАТО про те, що витрати держав-членів на оборону мають становити як мінімум 2% ВВП.
П'ять місяців тому прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон закликав членів НАТО до збільшення витрат на оборону. Сама ж велика Британія скоротила витрати на оборону до мінімуму за 25 років, а роздуті бюджети сумнівних проектів допомоги зарубіжним країнам збільшуються.
Видатки на оборону Берліна різко впали до 1,09% ВВП (з 1,3% в 2013 році), парламентські звіти в минулому році просочилися шокуючі дані про застарілої військової техніки країни.
Незважаючи на те, що Путін послідовно брехав про причетність Росії до українського конфлікту з самого початку - захоплення Криму, він відкрито заявляв про свою рішучість модернізувати "військову машину" своєї країни. Так, щорічні витрати на оборону Росії подвоїлася за останнє десятиліття, обігнавши в цьому Великобританію. РФ планує до 2020 року замінити дві третини своєї застарілої військової техніки.
Витрати США на оборону все ще перевищують російські показники. "Але Європа повинна прокинутися після того, як вона стала свідком першої з 1945 року анексії на континенті, після чого послідувало зумисне шкідництво України", - йдеться в статті.
Європейські лідери вкрай повільні в оцінці загрози, витікаючої від Путіна. НАТО планує створити підрозділ швидкого реагування. "Але чи цього достатньо, щоб зупинити "зелених чоловічків"", - задається питанням автор.
Видання зазначає, що західним лідерам необхідно терміново вивчити уроки кризового менеджменту та стримування, які допомогли розгромити радянських попередників Путіна.
Як писало ZN.UA ключові країни НАТО скорочують військові бюджети, поки Росія воює з Україною. Зазначалося, що план НАТО виконала лише Естонія, якщо не брати до уваги США, на плечі яких і без того падає левова частка фінансування оборонного об'єднання.