UA / RU
Підтримати ZN.ua

Обіцянок учасників кліматичного саміту COP28 недостатньо, щоб обмежити глобальне потепління — МЕА

Міжнародне енергетичне агентство закликає зробити більше для досягнення кліматичних цілей.

Низки нових зобов'язань, оголошених на кліматичному саміті COP28 — від збільшення використання відновлюваних джерел енергії до скорочення викидів метану, самих по собі буде недостатньо для обмеження глобального потепління на рівні 1,5 градуса за Цельсієм, заявило в неділю, 10 грудня, Міжнародне енергетичне агентство (МЕА). Про це повідомляє Reuters.

Читайте також: Глобальні викиди вуглекислого газу від викопного палива наближаються до рекордного рівня

Наразі 130 країн погодилися потроїти використання відновлюваних джерел енергії та подвоїти темпи підвищення енергоефективності, а 50 нафтогазових компаній пообіцяли скоротити викиди метану у межах Хартії з декарбонізації нафти і газу.

Якби всі виконали свої зобов'язання, це дозволило б знизити глобальні викиди парникових газів, пов'язаних з енергетикою, на чотири мільярди метричних тонн в еквіваленті вуглекислого газу у 2030 році, йдеться в аналізі МЕА.

Це становить близько третини розриву у викидах, які необхідно скоротити протягом наступних шести років, щоб стримати потепління у межах 1,5°C вище доіндустріального рівня, як було погоджено в Паризькій угоді 2015 року.

Читайте також: США виділять $3 млрд на “кліматичну допомогу” бідним країнам — Bloomberg  

"Цього буде недостатньо для того, щоб світ став на шлях досягнення міжнародних кліматичних цілей", - зазначили в МЕА. 

Раніше агентство заявляло, що країнам необхідно буде досягти успіхів у п'яти ключових сферах на COP28, щоб утримати глобальне потепління на рівні 1,5°C.

Окрім збільшення використання відновлюваних джерел енергії, підвищення енергоефективності та скорочення викидів метану, необхідний широкомасштабний механізм фінансування, який дозволить потроїти інвестиції в чисту енергетику в бідних країнах. 

МЕА також наголошує, що світ має взяти на себе зобов'язання щодо скорочення використання викопного палива і припинити видачу нових дозволів на будівництво вугільних електростанцій.

Читайте також: Стало відомо, у якій країні відбудеться наступний кліматичний саміт COP29

Раніше повідомлялося, що учасники COP28 не можуть дійти згоди щодо можливої угоди про поетапну відмову від викопного палива. Саміт має завершитися у вівторок, 12 жовтня, міністри урядів з майже 200 країн, що зібралися в Дубаї, долучилися до спроб знайти вихід з глухого кута.

Остання версія тексту для обговорення показує, що учасники саміту все ще розглядають низку варіантів - від згоди на поступову відмову від викопного палива до повної відсутності згадки про викопне паливо у спільній заяві.