UA / RU
Підтримати ZN.ua

Обама звинуватив республіканців у "політичному хрестовому поході"

Президент США відмовився виконувати вимоги республіканців, заявивши, що вони "тримають в заручниках" держслужбовців, громадян та американську економіку.

У перший день закриття урядових установ через те, що республіканці з демократами в конгресі не зуміли досягти компромісу з приводу держбюджету, президент США Барак Обама виступив з Білого дому з прямим зверненням до громадян і законодавців.

Після того, як у вівторок, 1 жовтня, сенат вчетверте проголосував проти законопроекту палати представників з поправками, що відкладають реалізацію закону про доступну охорону здоров'я, або "Обамозберігання" (Obamacare), як цей закон часто називають у США, президент закликав республіканців "відкрити урядові установи". І при цьому відмовився виконувати їх вимоги, які він назвав "політичним хрестовим походом", який "тримає в заручниках" держслужбовців, громадян США і американську економіку.

Президент США в черговий раз виступив на захист реформи охорони здоров'я, яка, зокрема, робить загальним медичне страхування у США, нагадавши, що "мова йде про життя і смерть, десятків тисяч американців, що помирають щороку тому, що вони не мають медичної страховки, і багато інших живуть у страху, що вони збанкрутують, якщо захворіють".

Обама погодився з тим, що реформа охорони здоров'я недосконала, і порівняв її проблеми з технічними дефектами нової операційної системи мобільних телефонів Apple. "Ніхто ж не сказав їм, що потрібно зупинити виробництво телефонів, закрити компанію. Америка працює не так. Проблеми виявилися, і вони почали їх вирішувати. Я багато разів говорив, що готовий працювати з кожним, хто готовий запропонувати свої ідеї щодо поліпшення реформи".

Під кінець промови Обама закликав республіканців невідкладно ухвалити держбюджет і не відкладати на останній момент голосування з приводу збільшення ліміту державного боргу. "Це не мені ласка - це рутинне голосування, їх обов'язок. І не потрібно чекати до останньої хвилини, щоб провести його. Я не буду вести переговори з конгресом щодо їх прямих обов'язоків. Я не дам нікому волочити репутацію Америки по бруду заради політичної прибутку".

Як повідомлялося, через відсутність компромісу в конгресі фінансування держапарату в США припинилося вперше за 17 років. Формально держустанови припинили роботу опівночі на вівторок, 1 жовтня, за місцевим часом.

Рішення про припинення роботи федеральних установ безпосередньо торкнеться близько 800 тисяч держслужбовців, які будуть відправлені в неоплачувану відпустку.

Часткове закриття органів виконавчої влади буде коштувати американській економіці щонайменше 300 мільйонів доларів на день, підрахували в аналітичному агентстві IHS. Moody's Analytics вважає, що за три-чотири тижні такого простою буде втрачено 55 мільярдів доларів. Остання сума порівнянна з збитком від урагану "Катріна", який зруйнував Новий Орлеан.

Через бюджетні розбіжності між демократами і республіканцями робота американського уряду неодноразово призупинялася і раніше. Найдовше - рівно три тижні - двері федеральних міністерств і відомств були закриті в грудні 1995 року - січні 1996 року, це було за Білла Клінтона.

Під час припинень в 1995-1996 роках щодня залишалися необробленими 200 тисяч прохань американців про видачу паспортів і близько 20-30 тисяч запитів іноземців на отримання віз. За неофіційними даними, тоді американські авіакомпанії і турбізнес зазнали мільйонних збитків. !zn

Читайте також:

"Чорний вівторок" в США: через відсутність бюджету частково припинена робота уряду

Припинення роботи уряду стане США в 300 млн доларів щодня

Міністр фінансів США пригрозив Конгресу банкрутством держави

США знову на межі дефолту: держборг перевищив 16,7 трильйона доларів